INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

VIDEO Cătălin Cîrjan, eroul „tunarilor” în EFL Trophy! Gol în timpul regulamentar și „scăriță” la penalty-uri: „Are clasă, MVP!”

Cătălin Cîrjan (18 ani) a marcat golul „tunarilor” în Arsenal U21 - Gillingham, din EFL Trophy, 1-1 după 90 de minute, apoi a transformat cu o „scăriță” la penalty-uri.

Articol de GSP - Publicat marti, 10 noiembrie 2020 22:02 / Actualizat marti, 10 noiembrie 2020 23:04

• EFL Trophy este o competiție desfășurată în sistem eliminatoriu. La ea participă cele 24 de echipe din League One și League Two, eșaloanele 3 și 4 din Anglia. Din sezonul 2016/2017, la startul turneului apar și 16 echipe U21 ale unor cluburi din Premier League sau Championship. Este al treilea cel mai prestigios trofeu eliminatoriu din Anglia, după Cupa Angliei și Cupa Ligii Angliei.

Cătălin Cîrjan impresionează la Arsenal. A fost promovat deja la echipa U21, iar prestația de astăzi, din EFL Trophy, a atras atenția fanilor englezi. Mijlocașul român a deschis scorul în minutul 6, iar la penalty-uri a avut sânge rece. Execuția lui în stilul Panenka a apărut în cele mai importante publicații britanice.

VIDEO. Golul de 1-0 marcat de Cîrjan

VIDEO. Execuția de la penalty-uri

Cătălin Cîrjan, lăudat în Anglia

Pe contul de Twitter „Next Generation Arsenal”, urmărit de aproape 15.000 de persoane, au curs laudele la adresa mijlocașului român: „Hai să vorbim de Cătălin Cîrjan. Joacă foarte bine în acest moment, e creativ, îi place să urce cu mingea la picior, foarte tehnic și se lipește la gol. Are clasă, a fost omul meciului! Ar merita șanse și mai departe”.

Rasism: „Jucători colorați”! Președintele federației engleze și-a dat demisia

BRIGHTON. Veste rea. Florin Andone mai are de așteptat două luni după ruptura de ligamente încrucișate!

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”