INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  REZULTATE

Ce au făcut stranierii » Mihăilă a scos un punct pentru Parma, Drăgușin putea fi erou pentru Genoa

Valentin Mihăilă a înscris în Parma - Palermo // foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 10 decembrie 2023 19:36 / Actualizat luni, 11 decembrie 2023 10:26

GSP v-a ținut la curent cu rezultatele și realizările antrenorilor și jucătorilor români din străinătate în weekendul trecut.

Boloni a pierdut în Ligue 1

Metz, echipa antrenată de Ladislau Boloni (70 de ani), a pierdut pe teren propriu cu Brest, 0-1, în etapa 15 din Ligue 1. Unicul gol a venit destul de târziu, minutul 75, și a fost semnat de Jeremy Le Douaron.

Metz este a 12-a în Franța, cu 16 puncte, 4 peste prima echipă de pe locurile retrogradabile.

Dramă în LaLiga » Partidă abandonată în minutul 18, după ce un suporter a murit în tribune
SPANIA

Valentin Mihăilă a înscris pentru Parma

Valentin Mihăilă (23 de ani) a ajutat-o pe Parma să obțină un punct în etapa 16 din Serie B, marcând în minutul 90+1 al meciului cu Palermo, încheiat la egalitate, 3-3.

Rezervă la începutul meciului, intrat pe teren în minutul 73 chiar în locul lui Dennis Man, Mihăilă a înscris un gol foarte frumos, execuție de la marginea careului de 16 metri.

La oaspeți, Ionuț Nedelcearu a fost rezervă neutilizată.

Gaziantep a pierdut cu Trabzonspor

Gaziantep, echipa antrenată de Marius Șumudică (52 de ani), a pierdut cu Trabzonspor în etapa 15 a campionatului din Turcia, scor 1-3. Florin Niță, Alexandru Maxim și Denis Drăguș au fost titulari, ultimul a și înscris, dar nu au putut evitat înfrângerea - AICI, mai multe detalii

Cu Radu Drăgușin integralist, Genoa a pierdut cu Monza

Radu Drăgușin (21 de ani) a fost integralist în Monza - Genoa 1-0, meci decis de un gol înscris de Dany Mota în minutul 83.

Drăgușin a fost foarte aproape să restabilească egalitatea în minutul 85, dar a șutat în plasa laterală dintr-o poziție promițătoare. Mai jos, rezumatul video al meciului.

Genoa, la care Pușcaș a rămas pe bancă tot meciul, este a 15-a în Serie A, fără victorie de 3 etape.

Victorie pentru Adrian Mutu

Neftchi Baku, echipa pregătită de Adrian Mutu (44 de ani), a învins-o pe Turan în etapa 16 a campionatului din Azerbaidjan, 3-2, și a urcat pe locul 3, la 10 puncte sub liderul Qarabag și 4 sub Zira, echipa de pe formația secundă.

Cu Racovițan și Sorescu integraliști, Rakow a pierdut

Stoperul Bogdan Racovițan (23 de ani) și mijlocașul Deian Sorescu (26) au fost titulari la Rakow în deplasarea cu Jagiellonia din etapa 18 a campionatului Poloniei. Gazdele s-au impus cu 4-2, golurile lui Rakow fiind semnate de Svarnas și Zwolinski.

În urma rezulatului, Rakow rămâne pe 4 în Polonia, cu 29 de puncte, 8 sub Jagiellonia (locul 2) și 9 sub liderul Slask.

Florin Andone, titular la Eldense

Atacantul Florin Andone (30 de ani) a fost titular în Leganes - Eldense, meci din etapa 19 a ligii secunde spaniole, încheiat cu scorul 1-1. Românul a jucat 57 de minute înainte de a fi înlocuit.

Tot din fotbalul internațional:

Fără Haaland, Manchester City s-a chinuit cu o nou-promovată
LUTON - MANCHESTER CITY
Unde a ajuns un fost antrenor adus de Hagi la Viitorul! Pregătește o echipă națională fără victorie de un an și jumătate!