INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CHINA

Ce moment pentru românii din China! Victorii în deplasare pentru Olăroiu și Petrescu!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 01 august 2018 16:39

Jiangsu Suning a ajuns la 5 meciuri fără succes, perioadă în care a obținut 4 remize. Formația antrenată de Cosmin Olăroiu a marcat unicul gol al meciului în minutul 17, fundașul central dreapta Li Ang fiind cel care a înscris.

Putea fi 2-0 dar Teixeira a ratat un penalty în minutul 71. Gazdele egalaseră în minutul 97, dar golul a fost anulat după un henț.

Jiangsu Suning a ajuns la 25 de puncte, e pe locul 4 cu 6 puncte în urma liderului Shandong Luneng.

Victorie și pentru Petrescu!

Guizhou Zhicheng a reușit azi al doilea succes din actualul campionat, scor 4-3 pe terenul lui Chongqing Lifan. Formația lui Dan Petrescu avea 2-0 după doar 20 de minute. Steve (16) și Zheng Kaimu (19) au înscris.

Începutul reprizei secunde a fost catastrofal pentru Guizhou. Seba (55) și Alan Kardec (57) au marcat pentru gazde și au restabilit egalitatea. Totuși echipa lui Dan Petrescu a marcat din nou, prin croatul Jelavic, în minutul 64, din penalty.

Cu 15 minute înainte de final același Jelavic a refăcut diferența de două goluri, suficientă pentru victoria oaspeților, chiar dacă gazdele au mai punctat o dată în prelungiri. Oaspeții au ajuns la 8 puncte în 15 meciuri. Guizhou e în continuare la mare distanță de locurile salvatoare. Are 6 puncte sub adversara de azi, prima echipă aflată deasupra liniei retrogradării.