Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   CHINA

Ce moment pentru românii din China! Victorii în deplasare pentru Olăroiu și Petrescu!

Miercuri, 01 August

Jiangsu Suning a ajuns la 5 meciuri fără succes, perioadă în care a obținut 4 remize. Formația antrenată de Cosmin Olăroiu a marcat unicul gol al meciului în minutul 17, fundașul central dreapta Li Ang fiind cel care a înscris.

Putea fi 2-0 dar Teixeira a ratat un penalty în minutul 71. Gazdele egalaseră în minutul 97, dar golul a fost anulat după un henț.

Jiangsu Suning a ajuns la 25 de puncte, e pe locul 4 cu 6 puncte în urma liderului Shandong Luneng.

Victorie și pentru Petrescu!

Guizhou Zhicheng a reușit azi al doilea succes din actualul campionat, scor 4-3 pe terenul lui Chongqing Lifan. Formația lui Dan Petrescu avea 2-0 după doar 20 de minute. Steve (16) și Zheng Kaimu (19) au înscris.

Începutul reprizei secunde a fost catastrofal pentru Guizhou. Seba (55) și Alan Kardec (57) au marcat pentru gazde și au restabilit egalitatea. Totuși echipa lui Dan Petrescu a marcat din nou, prin croatul Jelavic, în minutul 64, din penalty.

Cu 15 minute înainte de final același Jelavic a refăcut diferența de două goluri, suficientă pentru victoria oaspeților, chiar dacă gazdele au mai punctat o dată în prelungiri. Oaspeții au ajuns la 8 puncte în 15 meciuri. Guizhou e în continuare la mare distanță de locurile salvatoare. Are 6 puncte sub adversara de azi, prima echipă aflată deasupra liniei retrogradării.