INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LA LIGA

Celta Vigo, victorie răsunătoare cu Ionuț Radu în poartă » Românul a reușit o serie istorică

Ionuț Radu // foto: Imago Images
Ionuț Radu // foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 03 ianuarie 2026 20:45 / Actualizat duminica, 04 ianuarie 2026 04:37

Ionuț Radu (28 de ani) a fost integralist în Celta Vigo - Valencia 4-1, meci din etapa 18 a campionatului Spaniei. Portarul român a fost învins pentru prima dată după 344 de minute în care păstrase intactă poarta galicienilor.

Celta Vigo își continuă forma excelentă în campionat, unde este neînvinsă începând din decembrie (3 victorii, un egal).

Astăzi, cu Ionuț Radu în poartă, galicienii au trecut la scor de Valencia, 4-1.

„Liliecii” au început mai bine și au obținut un penalty în minutul 6, când Aidoo l-a doborât în propriul careu pe Almeida. Pepelu a executat lovitura de pedeapsă, dar a lovit bara dreaptă! Radu ghicise colțul ales de mijlocașul „liliecilor”.

Celta Vigo, victorie răsunătoare cu Ionuț Radu în poartă

Dacă oaspeții n-au înscris din penalty, a făcut-o Celta, prin Borja Iglesias, în minutul 33. Același Iglesias a marcat pentru 2-0 în minutul 59, îndeplinind o formalitate după ce a fost lăsat cu poarta goală de pasa lui Duran.

Valencia a redus din diferență în minutul 70, Pepelu marcând din afara careului cu un șut la care Radu a fost mascat și a rămas împietrit, dar ultimul cuvânt l-au avut tot gazdele. El Abdellaoui a făcut 3-1 în minutul 84, pe contraatac, iar Hugo Alvarez a stabilit scorul final în 90'+4.

A șasea cea mai lungă serie fără gol primit în secolul 21

În total, Ionuț Radu a reușit 4 parade în meciul de astăzi. Românul a primit 20 de goluri în 18 etape în La Liga. Nu mai fusese învins de la 0-1 cu Espanyol pe 30 noiembrie, 344 de minute consecutive fără gol primit.

Este, potrivit statisticianului Fran Martinez, a șasea cea mai lungă astfel de serie pentru un portar al lui Celta Vigo în secolul 21. Recordul îl deține Pablo Cavallero, cu 742 de minute fără gol primit în 2003.

Grație victoriei de astăzi, Celta a urcat pe locul 7, având 26 de puncte, două sub Real Betis.

MARCA i-a oferit o stea lui Radu pentru prestația contra „liliecilor”, calificativul maxim fiind de 3 stele, acordat doar lui Borja Iglesias. Radu nu a fost singurul jucător cu o stea din echipa câștigătoare. La fel au fost notați Aidoo, Marcos Alonso, Miguel Roman, Swedberg și 3 dintre cei intrați de pe bancă.

Citește și:
Sorana Cîrstea - Naomi Osaka » Avem set decisiv! Meci încins la Melbourne
Tenis
Sorana Cîrstea - Naomi Osaka » Avem set decisiv! Meci încins la Melbourne
Mihai Stoica, anunț despre transferurile de la FCSB după ce Gigi Becali i-a pus la îndemână 6 milioane de euro
Superliga
Mihai Stoica, anunț despre transferurile de la FCSB după ce Gigi Becali i-a pus la îndemână 6 milioane de euro
Mare surpriză la Australian Open: anul trecut semifinalistă, acum eliminată în turul 2! Prăbușire în clasament
Tenis
Mare surpriză la Australian Open: anul trecut semifinalistă, acum eliminată în turul 2! Prăbușire în clasament
Naomi Osaka, apariție spectaculoasă la meciul cu Sorana Cîrstea: a renunțat însă la câteva elemente
Tenis
Naomi Osaka, apariție spectaculoasă la meciul cu Sorana Cîrstea: a renunțat însă la câteva elemente
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Profit.ro
Nou aeroport pregătit în România FOTO
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Selecționerul României, șocat de ce a găsit în Danemarca: „Despre ce vorbim? Dimineața, tot cartierul!”

A numit țara-model pentru România: „Nu trebuie copiat 100%, putem să adaptăm!”


Comentarii (1)
costacurta
costacurta  •  04 Ianuarie 2026, 07:59

Speram sa nu primeasca gol si in meciurile de baraj, sa duca nationala la mondial.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close