INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Supergolul lui Ivan Rakitic i-a răpus pe Contra și Stanciu

Ivan Rakitic versus Nicolae Stanciu // sursă foto: Twitter @ DAMAC_CLUB

Articol de - Publicat vineri, 16 februarie 2024 19:04 / Actualizat vineri, 16 februarie 2024 19:23

Damac, echipa antrenată de Cosmin Contra (48 de ani), a cedat în runda 20 a campionatului din Arabia Saudită, 0-1 cu Al Shabab, unicul gol fiind înscris de nou-venitul Ivan Rakitic în minutul 82.

Damac a reluat sezonul așa cum încheiase anul precedent, cu un eșec. Formația pregătită de Cosmin Contra a primit vizita celor de la Al Shabab, echipă care i-a avut în primul „11” pe Yannick Carrasco și Ivan Rakitic, superstaruri transferate din La Liga.

FCSB încasează o lovitură grea! Fotbalist important, suspect de o accidentare foarte gravă
FCSB

Damac, învinsă de supergolul lui Ivan Rakitic

Cu Nicolae Stanciu titular, pe teren până în minutul 72, Damac a rezistat până spre final fără să primească gol. O execuție specială a lui Ivan Rakitic, venită în minutul 82, le-a adus toate punctele oaspeților.

Servit de Al Juwayr la 20 de metri de poartă, Rakitic a șutat din prima, „șiret” plin. Devierea lui Antolic a făcut ca portarul lui Damac, Zeghba, să n-aibă nicio șansă.

În urma rezultatului, Damac a rămas pe locul 6 în Arabia Saudită. Formația lui Contra și Stanciu are 30 de puncte, unul sub Al Ittihad, unul peste Al Fateh.

Mai multe știri despre stranieri:

Marius Șumudică, discurs dur la antrenamentul lui Gaziantep: „E meciul final pentru noi!”