INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  POLONIA

VIDEO Deian Sorescu, MVP în Polonia » Penalty obținut și pasă de gol la reușita care a stabilit scorul final

Mijlocașul Deian Sorescu (25 de ani) a fost titular și integralist în remiza dintre echipa la care este legitimat, Rakow, și Warta Poznan, scor 2-2, într-o partidă din runda cu numărul 3 din prima ligă poloneză.

Articol de - Publicat sambata, 05 august 2023 20:31 / Actualizat sambata, 05 august 2023 20:54

Revenit la Rakow după o scurtă perioadă petrecută sub formă de împrumut la FCSB, Deian Sorescu a jucat foarte bine în remiza dintre Rakow și Warta Poznan. Internaționalul român a fost titular și integralist în banda dreaptă a campioanei Poloniei, jucând un rol important la marcarea celor două goluri ale roș-albaștrilor. Titular și integralist a fost și internaționalul U21 Bogdan Racovițan.

Doi absenți de la FCSB pentru meciul cu CFR: „E sigur”
FCSB

Deian Sorescu, decisiv în tricoul lui Rakow în remiza cu Warta Poznan

Warta Poznan a deschis scorul încă din minutul 5, prin Miguel Mariz Luis. Mijlocașul portughez l-a învins pe Bieszczad cu un șut plasat, cu piciorul stâng, de la 25 de metri.

Imediat după reluarea jocului în minutul 50, Deian Sorescu a intrat în scenă. Românul a obținut un penalty, în urma unui fault comis asupra lui de Jakub Kielb. Lovitura de pedeapsă a fost transformată fără emoții de Lukasz Zwolinski

Maciej Zurawski a dus scorul la 2-1 pentru Warta Poznan cu un șut la colțul lung, în minutul 57. Deian Sorescu avea să fie din nou decisiv pentru Rakow în minutul 83, când a pasat decisiv la reușita brazilianului Jean Silva. Sud-americanul a reluat din voleu, în colțul drept al porții, centrarea lui Sorescu.

Rakow ocupă locul 5 în clasamentul Ekstraklasa, cu 4 puncte câștigate în două meciuri. În următoarea etapă, campioana Poloniei joacă în deplasare pe terenul lui Piast

VIDEO. Rezumat: Rakow - Warta Poznan 2-2

Gary Lineker e sigur în privința cluburilor din Arabia Saudită: „Până nu îl transferă pe Mbappe, echipele din Europa stau liniștite”

Ziua superloviturilor în Premier League: Chelsea a anunțat și ea un transfer de 5 stele