INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCANDAL

EXCLUSIV Exclus din lot, internaționalul român și-a dat clubul în judecată și cere un milion de euro

Alex Dobre, Denis Drăguș, Andrei Burcă și Dennis Man, la echipa națională a României
Alex Dobre, Denis Drăguș, Andrei Burcă și Dennis Man, la echipa națională a României

Articol de , - Publicat marti, 06 ianuarie 2026 14:58 / Actualizat marti, 06 ianuarie 2026 15:40

Denis Drăguș (26 de ani) a dat în judecată clubul Eyupspor, echipă la care a fost împrumutat la începutul acestei stagiuni de la Trabzonspor. Surse autorizate ale Gazetei Sporturilor susțin că internaționalul român cere câteva salarii restante, care duc spre un milion de euro.

Mai mulți jucători au depus memorii împotriva clubului pentru a deveni liberi de contract. Pe lângă Denis Drăguș, antrenorul Atila Gerin a decis să efectueze cantonamentul de iarnă fără alți 6 jucători: Mame Thiam, Umut Meras, Emre Akbaba, Mujakic, Ampem și Robin Yalcin.

Denis Drăguș a dat clubul Eyupspor în judecată

Atacantul român a fost exclus din lotul lui Eyupspor pentru cantonamentul din această iarnă, iar cea mai probabilă destinație va fi Gaziantep, echipă la care Drăguș a reușit cel mai bun sezon din carieră, cu 14 goluri și o pasă decisivă în 32 de meciuri, în stagiunea 2023-2024.

Denis Drăguș a dat clubul în judecată și a cerut mai multe salarii restante. Atacantul român a ajuns la Eyupsor la începutul acestui sezon, sub formă de împrumut de la Trabzonspor, până la finalul acestei stagiuni.

La Eyupspor, Denis Drăguș a bifat 12 apariții în prima ligă a Turciei, însă fără vreo reușită la capitolele goluri sau pase decisive.

Dacă ar alege să revină la Gaziantep, Denis Drăguș ar fi coleg cu alți doi jucători români, Alexandru Maxim și Deian Sorescu.

La reprezentativa de seniori a echipei naționale a României, Denis Drăguș a bifat 27 de selecții, timp în care a reușit să marcheze de 7 ori. Totuși, Mircea Lucescu nu se va putea baza pe atacant la barajul cu Turcia pentru Campionatul Mondial din acest an, după ce Drăguș a primit cartonașul roșu direct în eșecul cu Bosnia din grupa preliminară, scor 1-3, în urma unui fault dur, la scurt timp după ce fusese introdus pe teren.

  • De-a lungul carierei, Drăguș a jucat la Viitorul, Standard Liege, Crotone, Genoa, Gaziantep, Trabzonspor și Eyupspor.

Citește și:
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Superliga
Fostul patron din Liga 1 s-a mutat definitiv din România, împreună cu iubita mai tânără: „Fac progrese”
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Nationala
Cârțu nu se aștepta ca Lucescu să-l lase în tribună cu Turcia: „Să știi că m-a surprins”
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Nationala
Echipe la Turcia - România: GSP a avut dreptate! Așa va juca Lucescu diseară!
Reacția Arynei Sabalenka când a gustat cel mai scump hot-dog din lume: „Oh, Doamne...” » Cât costă și ce conține
Tenis
Reacția Arynei Sabalenka când a gustat cel mai scump hot-dog din lume: „Oh, Doamne...” » Cât costă și ce conține
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Profit.ro
EXCLUSIV La ce valoare ajunge cea mai mare pensie de serviciu din poliție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Cine a fost, cu adevărat, Chuck Norris? 5 centuri negre, 35 de Dani: „A numărat până la infinit. De două ori”

„Imigranții l-au băgat în comă în 5 minute!” » Neamțul celebru din România critică DRASTIC Germania: „Acesta e adevărul! Sunt creștin, nu vreau să fim țară musulmană”


Comentarii (1)
Adrianand
Adrianand  •  06 Ianuarie 2026, 15:31

deci noi vrem sa batem. turcia cu unul care a fost dat afara de la... Eyupspor, vai de capul nostru

Vezi toate comentariile (1)
Comentează