STRANIERI  ·  NICO SCOS DIN CUPĂ

Edel a apărat penaltyul decisiv executat de înlocuitorul lui Niculae

Articol de — Miercuri, 24 Martie 2010, 00:00

Daniel Niculae a părăsit Cupa Franţei în faza sferturilor de finală, după ce Auxerre a pierdut aseară la loviturile de departajare (0-0, 5-6 la penaltyuri) în faţa lui PSG. Titular, fostul rapidist n-a ieşit în evidenţă decît printr-un "lob magnific" (L'Equipe), salvat de Edel în minutul 23. De altfel, fostul portar rapidist a respins execuţia de la 11 metri a lui Quercia, ce-l înlocuise pe Nico în repriza secundă.

Goalkeeperul camerunez a primit nota 6,5 în Le Parisien, fiind lăudat şi de L'Equipe, care l-a considerat pe camerunez eroul parizienilor. În schimb, despre Niculae a remarcat că "n-a dat mereu prima pasă spre Jelen, care s-a simţit izolat în ofensivă". Meciul s-a jucat la Auxerre cu porţile închise, după ce Liga franceză a interzis accesul fanilor parizieni la 3 meciuri, din cauza uciderii unui suporter.

Dialog halucinant între un bărbat și o călugăriță: ”Tu ai nevastă, ai copii, ce-ți trebuie Elena?” Video