INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Erzurum - Gaziantep 1-1. Final de infarct! Șumudică ratează locul 1, după un penalty controversat, în prelungiri! Le-a cerut socoteală arbitrilor pe teren

Erzurum - Gaziantep +13   FOTO
Erzurum - Gaziantep

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 ianuarie 2021 12:30 / Actualizat sambata, 02 ianuarie 2021 15:00

Gaziantep, echipa pregătită de Marius Șumudică (49 de ani), a remizat cu Erzurum BB în deplasare, scor 1-1, și a ratat șansa de a urca pe primul loc în Turcia.

După 15 meciuri, Gaziantep și Marius Șumudică ocupă a doua poziție în Super Liga Turciei. Echipa antrenorului român a a fost aproape de a 5-a victorie consecutivă, dar a fost egalată în minutele de prelungire de Erzurum!

Fără Alexandru Maxim (golgheterul echipei, cu 7 reușite), suspendat, omul de gol al lui Șumi a fost Kevin Mirallas, ex-Everton. Acesta a marcat în partea a doua, în minutul 69, după o fază de excepție a lui Kenan Ozer.

Mijlocașul a ridiculizat un fundaș advers în interiorul careului gazdelor și a pasat în fața porții, de unde Mirallas a împins mingea în plasă.

Gaziatep, egalată în prelungiri dintr-un penalty ușor acordat!

Gaziantep a fost egalată în minutul 90+6, cu ajutorul unui penalty transformat de Bassan. Lovitura de la 11 metri a fost acordată destul de ușor, după o ce Djilobodji a pus brațele pe spatele unui adversar. În acel moment a izbucnit un scandal general, jucătorii și stafful lui Gaziantep cerându-i socoteală arbitrului!

După meci, Șumudică a mers din nou la arbitri, cărora le-a reproșat decizia luată în finalul confruntării. Antrenorul român a văzut cartonașul galben pentru proteste iar scutierii au intrat la rândul lor pe teren, pentru a se asigura că situația nu degenerează.

+9 FOTO

Meciul a continuat până în minutul 90+9, când arbitrul a fluierat finalul. Gaziantep urcă pe 2, având 28 de puncte după 15 meciuri.

Erzurum - Gaziantep 1-1

• Au marcat: E. Bassan 90+6 (pen.) / K. Mirallas 69

Erzurum - Gaziantep, echipe de start

Erzurum: Farnolle - Alkilic, Teikeu, Schwechlen, Kanak - Celik, Donald - Bassan, Obertan, Novikovas - Gomes
Rezerve: K. Erdogan, Unsal, Albayrak, Boumal, Karakullukcu, Kardes, Rashad, Sert, Sismanoglu, Ucar
Antrenor: Mesut Bakkal

Gaziantep: Guvenc - Djilobodji, Kana-Biyik, Toșca - Ceylan, Vural, Vetrih, Olkowski - Mirallas - Dicko, Demir
Rezerve: Akbaba, Aktas, Erdem Ugurlu, Kozulj, Junior Morais, Jefferson, Ozer, Andre, Sahin, Soyalp
Antrenor: Marius Șumudică

VIDEO. Marius Șumudică, dezvăluiri tari din Turcia: „Intru în transă, mă deranjez la stomac, nu pot să ies prin oraș!”