Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   SPANIA

FOTO Cristi Ganea a ratat penalty-ul decisiv în duelul cu Mainz » Maxim a marcat cu Fiorentina

Duminica, 05 August

Cristian Ganea (26 de ani) a evoluat în meciul test pierdut de Athletic Bilbao în fața lui Mainz, 0-0, 3-5 după loviturile de departajare, și a ratat penalty-ul decisiv.

Athletic Bilbao a disputat astăzi două meciuri de pregătire atipice, în compania lui Mainz și a italienilor de la Fiorentina. Partidele s-au disputat pe durata unei singure reprize de 45 de minute.

Cristi Ganea, fotbalistul adus de la Viitorul, a fost introdus în ultimul sfert de oră al  celui de-al doilea amical, contra formației lui Alexandru Maxim. Partida s-a încheiat 0-0 și s-a trecut direct la executarea loviturilor de departajare. Primii 9 fotbaliști au executat perfect. Cristi Ganea a executat tare, dar nu a nimerit poarta.

Maxim a jucat cu Fiorentina din minutul 15, înscriind din penalty. Meciul s-a terminat 5-4.

Bilbao a remizat și în primul meci, tot 0-0, contra Fiorentinei, și s-au impus la penalty-uri, scor 5-3.

40.000.000 €este clauza de reziliere stabilită de basci pentru Cristian Ganea

Vezi și: VIDEO Continuă dezastrul pentru Ludogoreț! Keșeru a ratat un penalty și echipa românilor a pierdut