INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

FOTO Șumudică a pierdut pe terenul formației lui Erdogan » Maxim, pasă de gol pentru Gaziantep

Articol de GSP - Publicat luni, 02 martie 2020 21:03

Gaziantep, formația lui Marius Șumudică, a pierdut în deplasarea de la Basaksehir, scor 1-3.

Clasamentul din prima ligă a Turciei

Cu Alin Toșca, Alexandru Maxim și Junior Morais integraliști, Gaziantep a jucat de la egal la egal cu formația favorită a lui Erdogan doar 45 de minute. Clichy, fostul fundaș al lui Arsenal sau Manchester City, a deschis scorul în minutul 51, cu un șut puternic la colțul scurt. Irfan Kahveci a dublat diferența în minutul 63 cu o execuție spectaculoasă de la marginea careului.

Maxim, pasă de gol

Formația lui Șumudică a revenit în joc în minutul 72. Alexandru Maxim a pătruns în careu și a întors ideal mingea spre Ozer. Șutul atacantului turc l-a învins pe Gunok. Demba Ba, alt star trecut prin Premier League, a stabilit scorul final în minutul 76.

+7 FOTO

Echipele de start

Basaksehir: Gunok - Caicara, Skrtel, Epureanu, Clichy - Tekdemir, Kahveci - Vissca, Aleksic, Elia - Crivelli
Antrenor: Okan Buruk

Gaziantep: Guvenc - Ceylan, Djilobodji, Kana, Toșca, J. Morais - Al. Maxim, Sousa, Vural - Tumasi, Kayode
Antrenor: Marius Șumudică

Vezi și:

7 scurte » Cătălin Țepelin, redactor-șef GSP: „De ce cred în calificarea naționalei la Euro 2020”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!