INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Galatasaray a pierdut iar la Gaziantep (0-1) » Pe mîna lui Zapata

Articol de GSP - Publicat duminica, 13 februarie 2011 00:00 / Actualizat duminica, 13 februarie 2011 09:48

Portarul columbian a luat singurul gol printre picioare. Stancu a fost şters, Culio a lovit transversala.
Vezi rezumatul meciului Gaziantep - Galatasaray 1-0! (video)

Galatasaray continuă să nu lege victoriile cu Gică Hagi pe bancă. După 4-2 anterior cu Eskisehir, trupa Cim Bom s-a împotmolit aseară la Gaziantep, 0-1. Un eşec cu repetiţie: acum 9 zile cedase pe acelaşi teren, 2-3 în turul "sferturilor" Cupei.

N-a avut nevoie de mult timp ca să ia gol. La primul atac, în minutul 5, gazdele au şi marcat: scăpat din atenţie, argentinianul Ismael Sosa a trimis printre picioarele lui Zapata, surprins uşor de rapiditatea fazei. Lentă, fără idei, Galata n-a avut forţa să replice. Doar o ocazie şi-a creat în partea întîi, "cap" Stancu (foto, dreapta) parat. Tot ex-stelistul a bătut o "directă" mult alături.

Intrarea cehului Baros, la reluare, n-a schimbat situaţia. Elevii "Regelui" s-au apropiat la fel de greu de buturile adverse, iar marea ocazie a ratat-o Culio, care a tras în transversală din 25 de metri. Dispărut din joc, Stancu a reapărut abia pe final, cu un şut din 8 metri blocat greu. Şi, cum echipa sa a rămas la 10 puncte de ultimul loc de Europa League, Hagi e condamnat să cîştige Cupa.

STRANIERI. Marica s-a făcut frate cu tribuna
Ieri, la 1-4 cu Nurnberg, Ciprian Marica a bifat al doilea meci consecutiv în care n-a fost convocat la Stuttgart. Dacă etapa trecută, cu Monchengladbach (3-2), antrenorul Bruno Labbadia a motivat că românul "nu s-a pregătit bine, n-am văzut la el determinare", de data el a spus: "Ciprian a fost plecat la «naţională» şi n-am putut aprecia cum s-a antrenat". Marica s-a plîns în Gazetă că Labbadia nu-l foloseşte "vîrf" împins, acolo unde poate da cel mai bun randament.

FIFA. Arbitrii suspecţi au fost suspendaţi
Forul mondial a suspendat trioul de arbitri maghiari Kolos Lengyel, Krisztian Selmeczi şi Janos Csak. Cei trei, care pînă acum n-au oficiat decît în liga a 3-a, sînt suspectaţi de implicare în mafia pariurilor după ce au condus "amicalele" Bulgaria - Estonia (2-2) şi Letonia - Bolivia (2-1), cu toate cele 7 goluri marcate din penalty. FIFA s-a implicat la sesizarea federaţiei bulgare şi a deschis o anchetă.

FINLANDA. Mypa, altă răsturnare incredibilă
MyPa a uimit în august, cînd a remizat pe terenul Timişoarei, 3-3, după ce a avut 3-0, egalul ducîndu-i pe români în play-off-ul Europa League. Nu-i un caz singular. În Cupa Ligii din Finlanda, echipa din Anjalankoski a făcut alt meci nebun la Honka: a avut 3-0 în minutul 21, dar finalmente a pierdut cu 5-3! În aceeaşi competiţie se înregistrase recent alt scor incredibil: RoPS a avut 3-1 şi 4-2 cu Jyvaskyla pentru a ceda cu 6-5.

BRAZILIA. Roberto Carlos a plecat de teama fanilor
Roberto Carlos s-a despărţit de Corinthians. Fundaşul de 37 de ani a fost obligat să ia această decizie din cauza suporterilor, furioşi din cauza rezultatelor slabe. "El şi familia sa au primit mesaje de ameninţare, iar maşina le-a fost urmărită de motociclişti violenţi", au explicat oficialii clubului. Cu oferte din SUA şi din Rusia, Roberto ar putea ajunge la cazacii de la Anji Mahacikala, ce i-ar garanta un cîştig stagional de 5 milioane de euro.