INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

FOTO+VIDEO. Alex Maxim, gol în minutul 90+8 al meciului dintre Gaziantep și Galatasaray » Cât s-a terminat partida

Galatasaray a învins-o pe Gaziantep, scor 2-1 @Twitter Gaziantep&Galatasaray +9   FOTO
Galatasaray a învins-o pe Gaziantep, scor 2-1 @Twitter Gaziantep&Galatasaray

Articol de GSP - Publicat vineri, 29 ianuarie 2021 20:02 / Actualizat vineri, 29 ianuarie 2021 20:35

Galatasaray a învins-o pe Gaziantep, scor 2-1 în deplasare, în runda cu numărul 22 din campionatul Turciei. Alex Maxim a marcat golul gazdelor, din penalty.

Fosta echipă pregătită de Marius Șumudică a rezistat o repriză în confruntarea cu trupa lui Terim. După pauză, Henry Onyekuru a ieșit în evidență pentru Galata.

Mai întâi, nigerianul l-a executat pe Guvenc din apropiere ('51). Apoi, lansat din nou spre poarta adversă, de pasa excelentă a lui Akturkoglu, Onyekuru a împins mingea pe lângă goalkeeper pentru „dublă” și 2-0 ('79).

Alex Maxim, încă un gol pentru Gaziantep

Gaziantep s-a trezit prea târziu. A redus din diferență de-abia în prelungiri, prin Alex Maxim. Mijlocașul a transformat fără emoții un penalty ('90+8), bifând al 14-lea gol din acest sezon. Și Alin Toșca a fost integralist la Gaziantep.

11goluri are Maxim în 20 de meciuri, 7 reușite venind de la 11m

Gaziantep și-a stricat palmaresul

Gaziantep înregistrează astfel primul eșec pe teren propriu în campionat după 16 meciuri! Ultimul eșec „acasă” în liga Turciei: 0-2 vs. Feberbahce - 18 ianuarie 2020!

+5 FOTO

După acest rezultat, Galatasaray a urcat pe poziția secundă în clasament, la egalitate de puncte cu rivala Fener, și la două lungimi distanță de liderul Beșiktaș. Gaziantep rămâne momentan pe 4 (35 de puncte), dar poate fi depășită până la finalul rundei.