INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ANGLIA

George Pușcaș, gol în primul meci ca titular la Reading după aproape 4 luni!

George Pușcaș, Reading // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat marti, 02 martie 2021 21:58 / Actualizat marti, 02 martie 2021 23:56

George Pușcaș (24 de ani) a fost integralist în meciul dintre Reading și Blackburn (scor 1-0), din etapa 34 a ligii secunde din Anglia. Și a marcat unicul gol al partidei, în minutul 24!

După aproape 4 luni, atacantul român a revenit în formula de start a lui Reading. Ținut pe tușă circa 3 luni de o pubalgie, Pușcaș a revenit pe 16 februarie, când a prins 5 minute cu Bristol City. Au urmat două meciuri în care a mai adunat câteva minute, cu Middlesbrough și Wycombe, iar acum românul a fost aruncat în luptă din primul minut, alături de portughezul Lucas Joao.

George Pușcaș, gol în Reading - Blackburn

Pușcaș a început meciul foarte bine și, după două ocazii finalizate cu capul (o dată a scos portarul de sub transversală), a fost aproape de un gol fabulos în minutul 15, cu un lob de la linia de centru! Din păcate pentru el, mingea a căzut pe plasa porții. Românul a reușit să deschidă scorul până la urmă, în minutul 24. Pușcaș a finalizat un contraatac al gazdelor cu un șut de la aproximativ 10 metri de poartă, cu mult calm, la colțul drept.

Primă repriză genială din partea lui Pușcaș și a echipei în general - BerkshireLive, ziar local

George Pușcaș, meciuri puține la Reading în acest sezon

Din cauza absenței îndelungate, Pușcaș a jucat în doar 13 meciuri pentru Reading în actuala stagiune. În cele 447 de minute jucate, a marcat de două ori, ultima dată cu Coventry, pe 30 octombrie 2020.

Reading ocupă locul 5 în Championship, cu 57 de puncte, 13 sub liderul Norwich.

Citește mai multe știri despre stranieri:

Antrenor nou pentru românul din Serie A: „Este cunoscut a fi un motivator excelent”

Anunț entuziasmant din Italia despre Valentin Mihăilă » Ce se va întâmpla cu jucătorul Parmei