INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI DE CUPĂ

Ghioane s-a calificat în semifinalele Cupei Ucrainei

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 noiembrie 2010 00:00

Echipa lui Tiberiu Ghioane, Dinamo Kiev, s-a calificat în semifinalele Cupei Ucrainei, după ce a trecut de Stal Alchevsk, cu scorul de 3-2.

Ghioane a fost integralist pentru Dinamo, care a revenit pe tabelă după ce a fost condusă cu 1-0, pînă în minutul 50, cînd Milevskiy a egalat. Autogolul lui Odynţov le-a permis oaspeţilor să treacă în avantaj ('54) şi acelaşi Milevskiy a reuşit dubla, 6 minute mai tîrziu. Loktionov, jucătorul lui Stal, a stabilit scorul final în ultimele secunde ale partidei.

Din minutul 66, Ghioane a rămas doar cu 9 colegi în teren, după ce Popov a fost eliminat.

Echipa eliminată de Dinamo, Stal, ocupă locul 5 în liga secundă, în timp ce rivalii lui Şahtior se află la 8 puncte diferenţă lider, pe locul al doilea.

Tot astăzi se dispută alte două sferturi de finală, Şahtior - Metalurg Z. şi Karpaty - Arsenal Kiev. Prima semifinalistă este Dnepr, care a cîştigat în faţa celor de la Zorya, la penalty-uri, după ce la sfîrşitul timpului regulamentar scorul era de 1-1.