INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  HEARTS - RANGERS 1-0

HEARTS - RANGERS 1-0 // Ianis Hagi, eliminat din Cupa Scoției! Rangers a ratat astfel primul obiectiv al sezonului

Articol de GSP - Publicat sambata, 29 februarie 2020 15:29

Rangers, cu Ianis Hagi (21 de ani) introdus pe teren în minutul 63, a pierdut cu Hearts, 0-1, și a fost eliminată din Cupa Scoției.

Internaționalul român a fost introdus după pauză, imediat după golul marcat de Bozanic în minutul 58.

La 5 minute de la intrare, Ianis și-a pus amprenta pe joc. A șutat puternic din colțul careului de 16 metri, dar mingea a trecut puțin peste vinclu.

Rangers luptă pe două fronturi

Eliminați din Cupă, elevii lui Steven Gerrard se vor concentra pe campionat, acolo unde au de recuperat un deficit de 12 puncte față de Celtic, și pe Europa League. Rangers e calificată în „optimile” competiției. Adversară îi va fi Bayer Leverkusen.

Hearts - Rangers 1-0

• A marcat: Bozanic 58

Erori mari de arbitraj

În prelungirile primei reprize, George Edmundson a lovit deliberat mingea cu mâna și a respins-o în corner. „Centralul” nu a reacționat, în ciuda protestelor vehemente ale gazdelor. Din lovitura de la colț rezultată, Hearts a marcat. Reușita a fost anulată pentru fault în atac.

Fanii scoțieni l-au criticat dur pe „central”, numindu-i prestația drept „cea mai slabă văzută vreodată pe un teren de fotbal”, iar faza penalty-ului neacordat: „cea mai proastă decizie din istorie”.

Steven McLean (38 de ani) este fratele lui Brian McLean (35 de ani), un fundaș central format la academia lui Rangers.

Hearts: Zlamal - Clare, Halkett, Souttar, Hickey - Avdijaj, Smith, Irving, Walker- Naismith - Boyce

Rangers: McGregor - Ravernier, Goldson, Edmunson, Barisic - Jack, Davis, Arfield - Aribo, Kent, Stewart
Rezerve: Foderingham, Halliday, Katic, Kamara, Ojo, I. Hagi, Defoe

Stadion: Tynecastle Stadium (Edinburgh)
Arbitru: Steven McLean

Steven Gerrard despre Ianis Hagi: „A fost extraordinar. Dar e ceva ciudat la el”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!