INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  RANGERS

Gică Hagi, primele vești după accidentarea lui Ianis: „Are o lovitură importantă”

Ianis Hagi, accidentat în Rangers - Stirling 4-0 // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 ianuarie 2022 19:50 / Actualizat sambata, 22 ianuarie 2022 20:31

Ianis Hagi (23 de ani) s-a accidentat vineri seară, în confruntarea pe care Rangers a avut-o în fața celor de la Stirling Albion, în Cupa Scoției, 4-0.

Mijlocașul român a fost titular și a părăsit terenul după 14 minute, acuzând dureri la genunchiul drept, în urma unei ciocniri pe care a avut-o cu un fundaș advers.

Tatăl său, Gică Hagi, a făcut primele declarații despre starea de sănătate a internaționalului român, care este în continuare incertă.

Hagi, reacție după accidentarea lui Ianis

„Regele” a anunțat că fiul său a suferit o lovitură puternică, dar este optimist și speră ca accidentarea să nu fie una gravă, iar Ianis să revină pe teren în următoarele săptămâni. Rezultatul final va veni în urma efectuării unui RMN.

„Ianis are o lovitură importantă. Se așteaptă un RMN, sperăm să fie bine și să fie doar o contuzie puternică. Se așteaptă decizia medicală”, a declarat Gică Hagi în cadrul unei conferințe de presă.

Riscă să rateze derby-ul

În urma accidentării suferite în fața echipei din liga a 3-a, Ianis ar putea să fie indisponibil la derby-ul pe care formația sa îl va juca în compania celor de la Celtic, pe 2 februarie.

În clasamentul din Scoția, Rangers este pe prima poziție, cu 52 de puncte, la patru lungimi de undă în fața rivalei Celtic.

În campionat, în ultima etapă, Rangers a remizat, scor 1-1, cu Aberdeen, iar unica reușită a campioanei a fost semnată de Ianis Hagi.

Articol de Maria Olteanu

Ianis Hagi s-a accidentat în cel mai recent meci jucat de Rangers

Ianis Hagi (23 de ani) a ieșit accidentat din meciul Rangers - Stirling 4-0, din „16-imile” Cupei Scoției.

Titular în meciul cu echipa de liga a 3-a din Scoția, Ianis a rezistat pe teren mai puțin de 15 minute.

În minutul 11, mijlocașul român s-a ciocnit cu Jordan McGregor, unul dintre fundașii oaspeților.

Deian Sorescu a fost prezentat la noua lui echipă! » Cum arată fostul dinamovist în echipament roşu-albastru
POLONIA

Ianis Hagi, accidentat în meciul din Cupa Scoției

Ianis s-a lovit la genunchi și a acuzat dureri puternice, motiv pentru care s-a întins pe gazon. El a primit îngrijiri din partea echipei medicale, dar nu a putut continua partida și a fost înlocuit, potrivit Football Scotland.

Încurajator este că Hagi a ieșit de pe teren pe picioarele sale, deși călca cu prudență.

Accidentarea lui Ianis este singurul lucru negativ de astăzi. Va trebui să așteptăm ca să aflăm cât de serioasă e accidentarea.

- Giovanni van Bronckhorst, antrenor Rangers

Fără Ianis, Rangers s-a calificat fără emoții în optimile Cupei. Cele 4 goluri au fost înscrise de Lowry (minutul 31), Tavernier (minutul 37, din penalty), Itten (59) și Sakala (86).

În acest sezon, Ianis Hagi a jucat 27 de meciuri în toate competițiile, în care a înscris de 4 ori și a oferit 4 pase de gol.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Dennis Politic a ajuns în Serie B și luptă pentru promovarea în eșalonul de elită din Italia: „Sunt foarte mulțumit”

Abia refăcut după o accidentare, Ansu Fati a suferit o recidivă în meciul de Cupă » Cât va lipsi