INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  BILBAO - ALAVES

Ianis Hagi, integralist pentru prima dată la Alaves! Eliminat din Cupa Spaniei

Ianis Hagi, surprins în meciul Alaves - Bilbao, din prima ligă spaniolă Foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat marti, 16 ianuarie 2024 22:00 / Actualizat miercuri, 17 ianuarie 2024 00:58

Ianis Hagi (25 de ani) a fost integralist la Deportivo Alaves în eșecul 0-2 de pe terenul lui Athletic Bilbao, în optimile Cupei Spaniei.

Ianis Hagi va rămâne cu o amintire urâtă de la primul meci ca integralist în tricoul lui Deportivo Alaves.

După Drăgușin, Genoa a remarcat încă o „bestie” din România: „Încă n-a ajuns la cota maximă!”
ITALIA

Formația lui Ianis Hagi, eliminată din Cupa Spaniei

Antrenorul Luis Garcia și-a trimis „decarul” din primul minut al deplasării de pe San Mames.

Ianis Hagi a avut prima ocazie a meciului, în minutul 5. A scăpat singur în dreapta și a șutat cu dreptul la colțul lung, însă portarul a respins șutul din unghi.

A fost cel mai important moment cu Hagi Jr. în acțiune. La rampă a ieșit în continuare Asier Villalibre. Atacantul în vârstă de 26 de ani a marcat o „dublă” în minutele 28 și 60 și a dus-o pe Bilbao în sferturile de finală ale Cupei Regelui Spaniei.

Potrivit celor de la Marca, Ianis Hagi a avut 19 pase reușite și 5 greșite. Și-a încercat șansa în 3 rânduri, doar execuția din debutul partidei fiind cadrată.

Tot marți a mai obținut calificarea în faza următoare a competiției Sevilla, victorie 3-1 pe terenul lui Getafe.

FINAL. Athletic Bilbao - Alaves 2-0

Athletic Bilbao - Alaves, echipe de start:

Bilbao: Agirrezabala - de Marcos, Vivian, Paredes, Lekue - Herrera, Prados - Berenguer, Sancet, Muniain - Villalibre
Antrenor: Ernesto Valverde

Alaves: Sivera - Sola, Tenaglia, Gonzalez, Duarte - Hagi, Blanco, Benavidez, Alkain - Simeone, Omorodion
Antrenor: Luis Garcia

Stadion: San Mames
Arbitru: Cesar Soto Grado

Vrea să schimbe urgent echipa ca să prindă Euro: „Dar sub nicio formă la Dinamo”