INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA

VIDEO Ionuț Nedelcearu a debutat la AEK Atena! Gafe mari în duelul de foc cu PAOK

Ionuț Nedelcearu, în AEK - PAOK // foto: Facebook @ AEK FC

Articol de - Publicat luni, 19 octombrie 2020 10:06 / Actualizat luni, 19 octombrie 2020 14:13

Ionuț Nedelcearu, 24 de ani, a jucat primul meci la AEK Atena, 1-1 cu PAOK. ”Gafa lui din prelungiri putea însemna înfrângerea”, au comentat jurnaliștii greci

Transferat de la Ufa la AEK Atena, mutare care l-a costat cele trei meciuri ale naționalei cu Islanda, Norvegia și Austria, Ionuț Nedelcearu a debutat într-un meci extrem de dificil la galben-negri. Acasă, împotriva lui PAOK Salonic (1-1).

Noul număr 5 al lui AEK a greșit de două ori și echipa sa putea pierde meciul:

• În minutul 89, polonezul Swiderski a deviat mingea de lângă el și Murg a înscris golul egalării;
  • În ultimele clipe ale prelungirilor (90Ă6), în poziție de ultim apărător, s-a împiedicat, a căzut, lăsându-l pe Swiderski să scape singur cu portarul. Tsintotas a parat șutul.

550.000 euroa plătit AEK către Ufa pentru Nedelcearu

Presa greacă nu l-a menajat pe "tricolor". Cotidianul Sportime i-a dat nota 5, iar enwsi.gr, considerat cel mai bun site cu știri despre AEK, l-a criticat: "Românul a arătat că are nevoie de timp pentru a se adapta și a găsi ritmul jocului la noua echipă. A fost dinamic în dueluri, dar a făcut două erori spre final. A sărit contratimp la golul lui PAOK și a greșit grav la ultima fază a prelungirilor. Gafa lui putea însemna înfrângerea".

500.000 de euroeste salariul anual al stoperului la clubul atenian (contract pe 4 sezoane)

Citește mai multe știri despre stranieri:

Atac violent: „Cum să compari gloaba de Ianis Hagi cu Zidane? Taică-su trebuia să îl trimită la faianță, nu la fotbal”