INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ROMÂNII VOR SĂ-ŞI DEMONSTREZE VALOAREA ÎN EUROPA

Jula înscrie pentru Duisburg şi aduce egalitatea pe tabelă. Vezi toate meciurile stranierilor!

Jula înscrie pentru Duisburg şi aduce egalitatea pe tabelă.

Articol de GSP - Publicat sambata, 17 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 17 septembrie 2011 15:42

Odată cu week-endul au reînceput meciurile stranierilor în campionatele din Europa şi mulţi dintre ei vor să îşi ia revanşa după ce în etapa trecută nu au reuşit să confirme. Bănel Nicoliţă şi Denis Alibec sînt marile promisiuni ale etapei, după ce săptămîna trecută şi-au impresionat antrenorii în meciurile disputate de echipele de club.

Mons - Mechelen (ora 20.00)

Denis Alibec poate să confirme din nou la Mechelen, după ce în etapa trecută a fost omul providenţial la autogolul marcat de Hogli în partida pierdută împotriva celor de la Club Brugge (2-1).

Beroe - ŢSKA Sofia (ora 15.30)

Ianis Zicu a stîrnit discuţii după ultimul meci din campionat, victoria lui ŢSKA cu 3-0 în faţa lui Lokomotiv Plovdiv. Jucătorul român a intrat pe finalul partidei, iar după ultimul fluier al arbitrului, fostul mijlocaş ofensiv de la Timişoara a refuzat să salute galeria alături de colegi, fiind nemulţumit că nu a început ca titular.

Swansea - West Brom (ora 16.00)

Gabi Tamaş este indisponibil pentru "oaspeţi" după ce a primit o suspendare de două meciuri. Fundaşul l-a lovit cu cotul în figură pe Vaughan (Norwich), care a avut nevoie de intervenţia chirurgului plastician.

Lorient - St.Etienne (ora 19.00)

Bănel Nicoliţă a debutat în etapa trecută pe teren propriu pentru noua sa echipă, dar St.Etienne a pierdut fără drept de apel, cu 3-1 împotriva campioanei Lille.

Duisburg - Union 1-1

Emil Jula a început partida ca titular şi a egalat în minutul 83, dintr-o lovitură de la 11 metri transformată perfect. Pentru Union Berlin, Mosquera a deschis scorul încă din minutul 5. Pentru atacantul român este a doua reuşită a sezonului

Inter - AS Roma (ora 20.45)

Cristi Chivu este accidentat şi nu poate evolua pentru Inter în derby-ul cu AS Roma.

Volga Novgorod - Spartak Nalchik 0-0

Mihăiţă Pleşan şi Janos Szekely nu au fost incluşi pe foaia de joc în urma unei decizii de ultim moment a antrenorului Volgăi.

Genclerbirligi - Kardemir Karabukspor (ora 16.30)

Florin Cernat, jucător indispensabil în debutul sezonului trecut, a suferit o accidentare în toamnă, care l-a făcut să scadă în formă şi să fie criticat de presa turcă. În prima etapă a noii stagiuni, mijlocaşul lui Karabukspor a fost titular, dar a ieşit de pe teren în minutul 60.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”