INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  KV MECHELEN - GENK

KV Mechelen - Genk 3-1 // Ianis Hagi n-a mai fost salvatorul campioanei Belgiei! Eșec împotriva unei nou promovate

Articol de GSP - Publicat sambata, 03 august 2019 23:24

Genk, cu Ianis Hagi (20 de ani) pe teren în repriza secundă, a pierdut în deplasarea de la Mechelen, scor 1-3.

Ianis, cel mai important tranfer al campioanei Belgiei din această vară, încă nu e pus la punct cu pregătirea fizică și a început partida pe banca de rezerve. Colegii săi au început temători partida și s-au văzut conduși rapid.

William Togui, atacant ivorian de 22 de ani, a deschis scorul în minutul 19 cu o lovitură de cap din interiorul careului de 6 metri. Campioana en-titre a egalat în al patrulea minut de prelungire al primei reprize prin Mbwana Samata, tot cu o lovitură de cap.

Ianis nu și-a pus amprenta

Antrenorul Felice Mazzu l-a introdus la pauză pe Ianis Hagi, sperând într-un nou gol salvator, ca cel din prima etapă, marcat la prima atingere împotriva lui Kortrijk.

Internaționalul român nu s-a făcut însă remarcat. Mai mult, gazdele au punctat de două ori pe contraatac, prin Engvall, în minutul 77 și De Camargo, cu 10 minute înainte de expirarea timpului regulamentar.

„ Antrenorul Mazzu și-a dat seama că trebuie să facă o schimbare. La pauză, l-a scos din teren pe invizibilul Nygren. A intrat Ianis Hagi, dar nici această schimbare nu și-a pus amprenta” a scris site-ul belgian hln.be

FINAL » Mechelen - Genk 3-1

• Au marcat: Togui '19, Engvall 77, de Camargo 80 / Samata 45+4

Vezi meciul liveTEXT!

Echipa de start a celor de la Genk: Coucke - Maehle, Cuesta, Dewaest, Uronen - Nygren, Berge, Heynen - Ito, Samatta, Paintsil
Rezerve: Vandevoordt, Lucumi, De Norre, Benson, Khammas, Piotrowski, I. Hagi, Odey
Antrenor: Felice Mazzu