INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CONTRACT

FOTO Imagini suprarealiste » Cum a fost așteptat Laurențiu Reghecampf în țara cu „cea mai mare criză umanitară din lume”, măcinată de război!

Articol de - Publicat miercuri, 06 august 2025 23:28 / Actualizat joi, 07 august 2025 05:50

Laurențiu Reghecampf (49 de ani) s-a înțeles Al Hilal Omdurman, campioana Sudanului, țară din nord-estul Africii aflată în plin război civil.

UPDATE / Reghecampf, primit într-un decor trist în Sudan

Laurențiu Reghecampf a ajuns în această seară în Sudan, pentru a pune la punct ultimele detalii contractuale cu Al Hilal Omdurman. Imaginile publicate pe rețelele de socializare arată un zâmbet ușor stânjenit al antrenorului român, mirat de ce se întâmplă în jur.

+22 FOTO

Laurențiu Reghecampf ar urma să semneze în Sudan

Liber de contract din martie, atunci când Esperance Tunis l-a pus pe liber, Laurențiu Reghecampf și-a găsit angajament tot în Africa, într-o țară în care nu a mai lucrat până acum, una măcinată de războaie și conflicte militare.

Este vorba despre Sudan. Mai exact, despre campioana de acolo, Al Hilal Omdurman. Agenția de presă Sudanese News, citată de publicația Al Sudania, scrie că afacerea ar fi rezolvată, că Reghecampf și-ar fi pus semnătura pe contractul agreat cu câteva luni în urmă.

Reghecampf ar urma să meargă în Sudan cu un staff format din 5 persoane: un secund, un antrenor de portari, un preparator fizic, un analist și un antrenor de faze fixe. Conform sursei citate, este o premieră în istoria fotbalului sudanez ca o echipă să beneficieze de antrenor de faze fixe.

Aceeași publicație scrie că directorul sportiv Muhammad Ibrahim Al-Aliqi a insistat ca Reghecampf să colaboreze cu Khaled Bakhit, un simbol al clubului. Acesta ar urma să facă parte din staff-ul românului ca antrenor secund, conducerea considerând că este necesar ca echipa să beneficieze de „un antrenor local, prin care să fie asigurată stabilitatea în cazul în care străinul ar pleca”.

Locul cu „cea mai mare criză umanitară din lume”

Noua echipă a lui Laurențiu Reghecampf este cea mai titrată din Sudan, cu 31 de titluri naționale. Cel mai recent dintre acestea a fost obținut în urma unui campionat desfășurat pe repede-înainte, vreme de o lună, cu doar 8 participante.

Acest turneu a marcat revenirea fotbalului organizat în Sudan după mai bine de doi ani de pauză, în contextul războiului civil dintre forțele armate și gruparea paramilitară Rapid Support Forces (RSF), început în aprilie 2023.

Peste 150.000 de oameni au fost uciși în urma conflictului armat, după cum scrie Reuters, iar în jur de 12 milioane și-au părăsit casele în ceea ce Organizația Națiunilor Unite a numit „cea mai mare criză umanitară din lume”.

Citește și:
Scene nemaivăzute! Rafael Jodar - Luciano Darderi, sfert de finală la ATP Roma, întrerupt din cauza petrecerii lui Cristi Chivu
Tenis
Scene nemaivăzute! Rafael Jodar - Luciano Darderi, sfert de finală la ATP Roma, întrerupt din cauza petrecerii lui Cristi Chivu
În timp ce Craiova sărbătorea triumful din Cupă, fotoreporterul GSP a surprins o imagine extraordinară cu Nistor și Chipciu
Cupa Romaniei
În timp ce Craiova sărbătorea triumful din Cupă, fotoreporterul GSP a surprins o imagine extraordinară cu Nistor și Chipciu
După finala U Cluj - Craiova, Ovidiu Ioanițoaia propune o schimbare majoră de regulament
Cupa Romaniei
După finala U Cluj - Craiova, Ovidiu Ioanițoaia propune o schimbare majoră de regulament
Cum s-a transformat Arena Națională pentru concertul Metallica: câți oameni au asistat la eveniment
Superliga
Cum s-a transformat Arena Națională pentru concertul Metallica: câți oameni au asistat la eveniment
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Profit.ro
HARTA România - cel mai mare preț la energie din UE a patra zi. Sistemul național întâmpină un grad ridicat de solicitare operațională
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (25)
Ionnis888
Ionnis888  •  07 August 2025, 16:18

Reghe a ajuns la perigeul carierei sale de antrenor. :))

therealreddog33
therealreddog33  •  07 August 2025, 13:21
Postat de nicolaedobrin pe 05 August 2025, 18:04

Haha, ce nemancat a ajuns Soarele meu, mai are dreptate si Prodanca.

Lasă-l bre Gicule, e greu cu copil mic, nevastă tânără, cu nevoi. El pe la 50 de ani, fuge și el cât de departe poate:).

opinez
opinez  •  07 August 2025, 12:18

Sudanul e la pamant dar cu siguranta o elita, care de regula se asociaza cu fotbalul, traieste departe de saracia multimii. Deci probabil un salariu bun si un apartament luxos pazit de jeep-uri cu mitraliere. Altceva e de discutat. Daca ne uitam pe lista antrenorilor care au mai fost pe acolo sunt si europeni dar modesti. Doar la noi Reghe va fi vazut ca o solutie la o echipa de play-off sau chiar la nationala desi el e in esalonul 4 sau 5 al antrenorilor. Sa traiasca sistemul! PS: Asteptam vesti de la Vointa Crevedia. Am auzit ca au recrutat un jucator tanar tranznet.

Vezi toate comentariile (25)
Comentează