INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LAZIO

Lazio și Ștefan Radu domină Europa la un capitol important » Statisticile publicate de spanioli

Ștefan Radu. foto: Guliver/Getty Images +6   FOTO
Ștefan Radu. foto: Guliver/Getty Images

Articol de - Publicat luni, 25 mai 2020 17:00

SERIE A. Lazio, echipa lui Ștefan Radu, o întrece pe Liverpool în studiul făcut de profootballdb.com, având date mai bune defensive. Surprinzător, apare pe locul 9 și Parma lui Ionuț Radu

Nu întâmplător Lazio visează să câștige titlul în lupta cu Juventus la reluarea Serie A. Echipa lui Ștefan Radu e lider într-un top european alcătuit pe baza "eficienței în careu". 

Studiul publicat de statisticienii spanioli relevă că biancocelestii stau mai bine ca Liverpool la golurile raportate la șuturile cadrate și la procentajul baloanelor respinse dintre cele expediate de adversari pe poartă. Total 115,88% (78,85% randament defensiv), față de 112,5% trupa lui Klopp.

Cagliari, cea mai ofensivă

60 de reușite din careul de 16 metri au elevii lui Simone Inzaghi din 162 de execuții pe poartă, iar Strakosha și defensiva condusă de Radu au neutralizat 82 de șuturi cadrate din cele 104 trimise.

Deși Lazio e abia pe locul 6 din 10 la capitolul ofensiv, unde, neașteptat, Cagliari conduce topul!, compensează mult prin eficiența apărării. Este lider, înaintea Parmei lui Ionuț Radu și a Borussiei Monchengladbach, ce sunt urmate de două cluburi din Premier League, Tottenham și Leicester.

TOP 10 EFICIENȚĂ ÎN CAREU

EchipăGoluriȘuturi pe poartăParadeȘuturi primiteGoluri/Șuturi cadrate (%)Parade/Șuturi cadrate (%)Total (%)
1. Lazio601628210437,0478,85115,88
2. Liverpool66176638437,575112,5
3. Sociedad451077510742,0670,09112,15
4. Granada33828011240,2471,43111,67
5. Leicester581548010937,6673,39111,06
6. M'gladbach521529512434,2176,61110,82
7. Valencia38949713840,4370,29110,72
8. Cagliari41968412442,7167,74110,45
9. Tottenham4713010914736,1574,15110,3
10. Parma329610613833,3376,81110,14
+2 FOTO

Match Preview. Duel puternic în Bundesliga, Dortmund primește vizita celor de la Bayern

Citește și alte știri din Serie A: 

Serie A spune restart fotbalului, dar în propriile condiții » Ce se va întâmpla dacă un fotbalist este depistat pozitiv cu COVID-19

Interzis la proteste în Serie A: jucătorii n-au voie să se apropie de arbitri! Stadioanele vor fi împărțite în 3 zone

Playtech: Cum a arătat Simona Halep mireasă. Rochia inedită a lăsat mască toţi invitaţii


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează