Articol de Romeo Ene - Publicat duminica, 09 noiembrie 2025 23:00 / Actualizat luni, 10 noiembrie 2025 00:03
PAOK Salonic, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (56 de ani), a pierdut pe terenul celor de la Panathinaikos, scor 1-2, în etapa 10 din campionatul Greciei. Echipa lui venea după șapte victorii consecutive. Pe banca lui Panathinaikos a fost instalat recent Rafa Benitez, celebrul tehnician spaniol.
Gazdele nu treceau prin cel mai bun moment din punct de vedere sportiv. L-au instalat pe banca tehnică la finalul lui octombrie pe Rafa Benitez, experimentatul antrenor spaniol.
Iar primele 30 de minute au fost de coșmar pentru PAOK. Pantovic a deschis scorul în minutul 20, iar Jedvaj a dublat avantajul gazdelor. PAOK a forțat în repriza a doua și a redus din diferență prin Konstantelias.
Finalul a fost dramatic. PAOK s-a aruncat în atac, însă n-a reușit să desfacă apărarea lui Panathinaikos. S-a terminat 2-1, iar PAOK pierde primul loc în favoarea lui Olympiakos.
Cu 23 de puncte, se află la locul 2 de lider. Panathinaikos urcă pe 6, cu 15 puncte. Urmează duelul de pe teren propriu cu Kifisia, pe 23 noiembrie.

FINAL » Panathinaikos - PAOK Salonic 2-1
Marcatori: Pantovic 20, Jedvaj 31 / Konstantelias 61
Echipe de start la Panathinaikos - PAOK
Panathinaikos (4-2-3-1): Lafont - Pantovic, Chirivella, Touba, Kyriakopoulos - Palmer-Brown, Siopis - Tete, Djuricic, Zaroury - Jedvaj
Rezerve: Dragowski, Bakasetas, Bokos, Bregou, Fikaj, Gnezda Cerin, Ingason, D. Mancini, F. Mladenovic, Nikas, Pellistri, Taborda
Antrenor: Rafael Benitez
PAOK Salonic (4-2-3-1): Tsiftsis - Kenny, Kedziora, Lovren, Baba - Meite, Konstantelias - Despodov, Ozdoev, Zivkovic - Giakoumakis
Rezerve: Gugeshashvili, Pavlenka, Bianco, Chalov, Ivanusec, Michailidis, Pelkas, Sastre, Taison, G. Taylor, Tsopouroglou, Vogliacco
Antrenor: Răzvan Lucescu
PAOK e în cea mai bună formă din ultimii ani
După un început ezitant de sezon, PAOK a început să lege victoriile și a ajuns la șapte consecutive. E pe locul 2 în campionatul Greciei, cu 23 de puncte, la 2 de Olympiakos. Însă trece pe primul loc dacă o bate pe Panathinaikos.
Adversara lui Răzvan Lucescu se află pe 8 înaintea partidei, cu 12 puncte. PAOK vine după ce a dat de pământ cu Young Boys, 4-0 în grupa principală de Europa League.
De cealaltă parte, Panathinaikos a trecut de Malmo, 1-0.
Cele două echipe s-au întâlnit ultima oară pe 27 aprilie, atunci când PAOK s-a impus pe teren propriu, scor 2-1.