INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LYON - TOULOUSE

Lyon - Toulouse 4-1 » Ciprian Tătărușanu a debutat în tricoul lui OL cu victorie! Echipa sa s-a calificat în „sferturile” Cupei Ligii Franței

Articol de GSP - Publicat miercuri, 18 decembrie 2019 19:38

Ciprian Tătărușanu (33 de ani) a jucat pentru prima dată în tricoul lui Lyon. Formația românului s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei Ligii Franței, după ce a învins cu 4-1 pe Toulouse.

Portarul român a fost integralist și nu poate fi scos vinovat pentru golul lui Kone din minutul 47.

La aproape cinci luni de când s-a transferat la Lyon, Ciprian Tătărușanu a primit șansa debutului. Antrenorul Rudi Garcia l-a folosit  în poarta lui OL în meciul din „optimile” Cupei Ligii de pe teren propriu, 4-1 cu Toulouse.

Atent, românul a respins sigur până la pauză șuturile lui Makengo și Amian, dar s-a aruncat târziu la diagonala pe colțul lung expediată de Kone (47), fiind învins.

Eterna rezervă a lui Lopes a mai avut o ezitare la centrarea lui Diarra, scăpând mingea, și a prins apoi șuturile de la distanță ale lui Boisgard și Makengo. OL s-a calificat totuși fără probleme.

Golurile lui Lyon au fost marcate de Traore (2 și 57), Jean Lucas (17) și Terrier (90+1).

Lyon - Toulouse 4-1

• Au marcat: Traore 2, Jean Lucas 17, Traore 57, Terrier 90+1 / Kone 48

Echipele de start:

Lyon: Tătărușanu - Tete, Andersen, Marcelo, Cornet - Jean Lucas, Mendes - Traore, Cherki, Terrier - Gouiri

Toulouse: Goicoechea - Amian, Moreira, Isimat-Mirin, Diarra - Kone, Sangare, Makengo - Said, Kolouris, Boisgard

Portarul român a intrat pentru prima dată între buturile francezilor, deși a ajuns la Lyon încă din iulie anul acesta.

În tot acest timp, Tătărușanu a fost rezerva lui Anthony Lopes (29 de ani). Din vară, de când a semnat, românul a anunțat că a venit la OL să apere, nu să stea pe bancă, dezvăluind că așa s-a discutat la negocieri:

1,2 milioane de euroeste salariul anual net al lui Ciprian Tătărușanu la Olympique Lyon (cel mai mare din cariera portarului)

Vezi și:

SUPERLATIVELE GSP // Dan Petrescu, antrenorul anului 2019: „Toți îmi zic că sunt diabolic, cel mai bun!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”