INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA / STUTTGART - MONCHENGLADBACH 7-0

Marica a găsit poarta

Articol de - Publicat duminica, 19 septembrie 2010 00:00

"Tricolorul" a marcat ieri primul gol al sezonului şi a pus astfel punct crizei pe care o traversau şi el, şi echipa sa

Vreme de 73 de minute, ieri, Ciprian Marica a lustruit banca de rezerve a Stuttgartului. A stat şi a privit cum coechipierii săi înscriau gol după gol unui adversar, Borussia Monchengladbach, parcă trimis special pe Mercedes-Benz Arena pentru a-i scoate pe şvabi din criză. Pînă şi fundaşii Niedermeyer şi Delpierre şi-au trecut  numele pe tabela de marcaj.

Cînd antrenorul Christian Gross a înlocuit primul atacant, pe Cacau, "tricolorul" a crezut că i-a venit rîndul. Dar Gross l-a trimis în teren pe Harnik. Abia la 6-0, cu un sfert de oră înaintea finalului, şi-a adus aminte şi de el. Şi Marica a profitat repede (80). Singur-singurel, la patru metri de poarta adversă, a reluat prompt în plasă balonul primit de la Didavi: 7-0.

Primul gol al atacantului român în acest sezon a consfinţit practic şi ieşirea Stuttgartului din criză. Şvabii lasă astfel în urmă un debut de stagiune ratat, cu trei înfrîngeri la rînd în Bundesliga din tot atîtea etape disputate.

BAYERN - KOLN 0-0 Campioană fără muniţie
Bayern e umbra campioanei din sezonul trecut. După ce-a cîştigat cu şansă meciul de debut al stagiunii în Bundesliga, 2-1 cu Wolfsburg, a intrat direct în criză. Ieri a bifat deja a 3-a partidă consecutivă fără victorie şi fără gol înscris: 0-0 cu modesta FC Koln, la care ex-giuleşteanul Ioniţă a intrat în ultimul minut de joc. Oaspeţii sînt neînvinşi pe Allianz Arena de opt ani!

FRANKFURT - FREIBURG 0-1 Max, pasă decisivă
Max Nicu şi-a adus şi el contribuţia la succesul Freiburgului în deplasarea de vineri, de la Frankfurt (1-0). Trimis pe teren în minutul 70, "tricolorul" a dat pasa decisivă la golul echipei sale, înscris de Rozenthal în minutul 89. Norocul lui, arbitrii n-au sesizat poziţia de ofsaid în care se afla în momentul primirii pasei de la Cisse. Nicu a fost notat cu 3 (bine) în cotidianul Bild.

SUA. De bucurie, Henry a rupt genunchiul portarului!
Thierry Henry a plecat din Europa ca să uite lumea de henţul comis în barajul de calificare la CM cu Irlanda, dar a comis-o şi în America! Francezul a fost vineri protagonistul unui episod stupid în meciul din Major League Soccer, FC Dallas - New York Red Bulls 2-2. După ce Ballouchy a egalat la unu chiar înaintea pauzei, Henry a ales să se bucure şutînd cu forţă în mingea revenită din plasă (foto 1). Atacantul oaspeţilor i-a secerat însă şi piciorul drept al lui Kevin Hartman. Portarul lui Dallas s-a prăbuşit pe gazon (foto 2) şi n-a mai jucat, suferind o ruptură a ligamentelor la genunchiul drept (foto 3). Thierry şi-a cerut scuze şi a scăpat fără cuvenitul cartonaş galben, care i-ar fi adus şi eliminarea! (Daniel Scorpie)