INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

OUT din Cupă, OUT din Turcia?! Dezastru complet: Șumudică, eliminat de o echipă din Liga 2

Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică, a pierdut și meciul din „16”-imile Cupei, scor 2-3 în fața celor de la Bandirmaspor.

Articol de GSP - Publicat joi, 30 decembrie 2021 13:35 / Actualizat joi, 30 decembrie 2021 14:00

Trupa lui Șumudică a jucat pe teren propriu și pornea oricum cu prima șansă, întrucât întâlnea echipa clasată pe locul 4 în al doilea eșalon din Turcia. Malatyaspor e ultima în Superligă.

Colegul lui Moruțan și Cicâldău a erupt la interviuri, după eliminarea din Cupă: „E jenant! Să ne fie rușine!”
Turcia

Yeni Malatyaspor, eliminată din Cupa Turciei

Dogan Can a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 9, cu un șut expediat din careu la colțul lung. Kenny a majorat avantajul lui Bandirmaspor tot în prima repriză (37), după o situație de unu contra unu cu portarul Turkaslan.

Mustafa a redus din ecart înainte de pauză (41), dar a fost insuficient, Can realizând „dubla” cu o execuție superbă în repriza secundă (55). Buyuk a închis tabela în minutul 90.

Șumudică a făcut-o „lanternă roșie” pe Malatyaspor!

Marius Șumudică, antrenorul lui Yeni Malatyaspor, a vorbit despre strategia de transferuri din această iarnă.

„Vom aduce 6 sau 7 jucători, dintre care cel puțin 5 vor fi străini. Dintre ei, 3 au acceptat deja să vină și vor începe să se antreneze cu echipa după testele medicale de la începutul lunii ianuarie. Toți sunt jucători pentru care eu am insistat, jucători care ne vor ridica nivelul. Șefii noștri au făcut eforturi să-i semneze”, a anunțat Marius Șumudică pe contul personal de Instagram.

„Vreau să schimb sistemul de joc, vreau să folosesc un sistem cu 4 apărători. Unul dintre cei 3 jucători care a acceptat să vină este un fundaș drepta foarte bun. Aveam nevoie de un jucător pe acea poziție. Vom semna și un fundaș central, doi mijlocași centrali, un număr 10 și un atacant. Trebuie să creăm competiție la nivelul echipei. Vom juca fie 4-2-3-1, fie 4-4-2 de acum înainte”, a mai spus Șumudică.

Duminică, Yeni Malatyaspor n-a avut reacție pe terenul lui Fenerbahce în ultima partidă a anului de campionat, pierzând clar un meci în care n-a contat, scor 0-2.

A fost ultimul joc al lui Malatyaspor în 2021, an pe care echipa românului îl va încheia pe ultimul loc din Turcia. Următorul meci este pe 7 ianuarie 2022, în deplasare cu liderul autoritar Trabzonspor.