INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  TURCIA

Șumudică, mesaj la miezul nopții, după încă un eșec în Turcia: „Mi-e frică de cum voi reacționa. Imposibil să accept!”

Articol de GSP - Publicat sambata, 08 ianuarie 2022 09:45 / Actualizat sambata, 08 ianuarie 2022 13:43

Trabzonspor, liderul din Turcia, a învins-o cu 1-0 pe Yeni Malatyaspor, echipa antrenată de Marius Șumudică. Antrenorul român e ultimul în clasament, cu 10 meciuri la rând fără victorie.

După meci, Șumudică a criticat arbitrajul la conferința de presă, iar la finalul zilei a postat o declarație pe conturile sale de Twitter și Instagram.

În mesajul său, publicat la miezul nopții, antrenorul român a găsit explicații pentru înfrângerea de pe terenul liderului și a spus că se teme de cum va reacționa, dacă va considera că echipa lui este dezavantajată din nou de arbitraj.

Legiunea renegaţilor » Boloni are o misiune infernală, dacă preia „naționala”: situație fără precedent!
SELECȚIONER

Marius Șumudică, mesaj pe Twitter și Instagram după încă o înfrângere în Turcia: „E imposibil de acceptat. Mi-e frică de cum voi reacționa, ajung la limită”

„Ne-au lipsit 6 jucători foarte importanți și nici nu am putut conta pe cei care au semnat cu Malatya în această perioadă de transferuri. Așa cum am promis, am luptat din greu. Trabzon nu merita să câștige acest meci. Sper ca etapa viitoare să pot conta pe jucătorii noi, dar și pe care care revin după accidentări.

În prima repriză, Trabzon trebuia să rămână în 10 oameni. Arbitrul i-a cerut jucătorului meu să-și schimbe tricoul pentru că avea sânge pe el. În repriza a doua, ar fi trebuit să primim un penalty. Nu pot să cred prin ce trecem! Malatya este dezavantajată din nou și din nou.

Am avut un penalty neacordat cu Trabzon și unul contra lui Kayseri. Fac calculele, ar fi trebuit să avem 18 puncte și să fim deasupra zonei retrogradabile.

Este imposibil de acceptat prin ce trecem! E prea mult! E chiar prea mult! Îmi e frică de cum voi reacționa. Ajung la limită după astfel de meciuri. Vă mulțumesc tuturor pentru sprijin și pentru mesaje”, a scris Șumudică.

În minutul 7, Peres (Trabzon) l-a lovit cu cotul în plină figură pe Hafez (Malatya), dar „centralul” Aydinus nu l-a eliminat pe jucătorul gazdelor.
Faza la care Șumudică a solicitat penalty: în ultimul minut al meciului, Haqi Osman de la Malatya a fost „placat” la intrarea în careu de Turkmen.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Cosmin Contra are o serie fabuloasă în Arabia Saudită

3 meciuri, 3 înfrângeri! Gâlcă e ultimul în Arabia Saudită » Ce s-a întâmplat azi