INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GAZIANTEP

VIDEO Maxim, de neoprit în Turcia! Încă o „dublă” pentru Gaziantep

Alexandru Maxim (foto: Facebook @Gaziantep)

Articol de GSP - Publicat luni, 07 martie 2022 20:34 / Actualizat luni, 07 martie 2022 22:00

Alexandru Maxim (31 de ani) a izbutit o nouă „dublă” în tricoul celor de la Gaziantep, reușind să obțină un punct cu Hatayspor, scor 2-2, în etapa #28 din prima ligă turcă.

Internaționalul român marcase două goluri și în urmă cu o săptămână, la înfrângerea cu Altay, 2-3.

Românul care s-a revoltat că nu a fost convocat de Edi Iordănescu la națională: „Pe mine nu mă vede nimeni. Acum îl înțeleg pe Ștefan Radu”
Convocare

Alex Maxim, „dublă” pentru Gaziantep

Maxim a deschis scorul în minutul 5 al meciului, după ce a reluat cu capul în plasă mingea centrată perfect de Ceylan.

Hatayspor a întors rezultatul în numai 10 minute. Caulker a deviat în proprie poartă mingea șutată puternic de RIbeiro de la 20 de metri (20), în timp ce El Kaabi a profitat de gafele din apărarea gazdelor și a marcat cu o reluare simplă din 10 metri.

Alex Maxim, golul remizei pentru Gaziantep

Alexandru Maxim a adus în cele din urmă un punct echipei sale, marcând golul egalizator, în minutul 79, cu un șut spectaculos din voleu la care portarul advers n-a mai putut interveni.

În urma acestui rezultat, echipa mijlocașului român rămâne pe poziția a 11-a în clasament, cu 37 de puncte, iar etapa viitoare va juca în deplasare, luni, 14 martie, pe terenul celor de la Giresunspor.

9 goluriși 4 pase decisive are Maxim în actualul sezon competițional

3 milioane de euroeste cota de piață a lui Maxim, potrivit Transfermarkt

VIDEO Dan Petrescu propune 4 veterani pentru naționala lui Edi Iordănescu: „Mă bufnește râsul când aud asta”

Citește alte știri despre stranieri

Eric Bicfalvi, singurul fotbalist român din Rusia, autor al unui gol superb în campionat

Chinul prin care a trecut Leca pentru a fugi din Ucraina: „La graniță am văzut iadul. Erau mii de persoane, am stat 14 ore”