INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  DRAMA LUI NEŞU

Mesaj de susţinere pentru Mihai Neşu de la jucătorii echipei AZ Alkmaar

Mihai Neşu
Mihai Neşu

Articol de GSP - Publicat vineri, 13 mai 2011 00:00 / Actualizat vineri, 13 mai 2011 18:21

Jucătorii echipei AZ Alkmaar, adversara formaţiei FC Utrecht în meciul de duminică, din ultima etapă a sezonului regulat al campionatului din Olanda, au decis să-i transmită un mesaj de susţinere românului Mihai Neşu, accidentat, marţi, în timpul unui antrenament, informează De Telegraaf.

"Este teribil ce s-a întâmplat. Este cel mai trist lucru cu putinţă. Nici nu vrem să ne gândim că un astfel de băiat ar putea ajunge un sportiv cu handicap. Înaintea meciului de duminică vrem să-i transmitem un mesaj de simpatie lui Neşu. A fost ideea jucătorilor. Este un gest frumos, deşi, evident, este doar o picătură într-un ocean", a spus antrenorul celor de la AZ, Gertjan Verbeek, scrie Mediafax.

Site-ul rtvutrecht.nl notează că jucătorii de la FC Utrecht vor ieşi pe teren duminică îmbrăcaţi cu tricouri cu chipul lui Neşu, urmând ca şi fanii formaţiei să-i aducă un omagiu fotbalistului român.

Fanii şi toţi cei care doresc îi pot adresa mesaje de simpatie fundaşului român la adresa de mail [email protected], urmînd ca ele să fie apoi trimise familiei acestuia.

Potrivit sursei citate, Mihai Neşu are nevoie încă de suport pentru a respira, însă nu este conectat la aparate. Site-ul fcupdate.nl notează, de asemenea, că Mihai Neşu încă nu-şi simte picioarele şi mâinile.

Mihai Neşu a fost supus, marţi, unei intervenţii chirurgicale de cinci ore, în care i-a fost refăcută o vertebră fracturată din zona cervicală. Medicii au afirmat că operaţia lui Neşu s-a încheiat cu succes, dar nu pot preciza deocamdată cum va evolua starea de sănătate a jucătorului.
Fundaşul român s-a accidentat la coloană în urma unei ciocniri cu coechipierul său Alje Schut, fiind transportat de urgenţă la spital, unde i s-a descoperit o vertebră cervicală fracturată.

Citește și:
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Din studioul de Mondial de la Antena 1, direct pe plajă: „Cred că merit, să îmi dea pașaportul!”
David Popovici a scos cel mai bun timp din carieră în proba de 50 metri liber! Argint la Trofeul Settecolli
Altele
David Popovici a scos cel mai bun timp din carieră în proba de 50 metri liber! Argint la Trofeul Settecolli
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Handbal
Elizabeth Omoregie s-a îmbrăcat în tricoul naționalei favorite de la Mondial! O are alături pe iubita handbalistă
Propagandiștii apropiați de Vladimir Putin „s-au activat” în urma scandalului de la Cluj-Napoca » Au același plan legat de România
Altele
Propagandiștii apropiați de Vladimir Putin „s-au activat” în urma scandalului de la Cluj-Napoca » Au același plan legat de România
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Profit.ro
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (29)
dinamovistul1984
dinamovistul1984  •  15 Mai 2011, 23:28

In asemenea momente nu mai conteaza cu ce echipa tii. Tot ce conteaza e sa fii puternic si sa stii ca o tara intreaga este langa tine si te sustine. Noi,cei de aici,ne rugam pt tine sa-ti revii si sunt sigur ca Bunul Dumnezeu va avea grija sa-ti revii cat mai repede si sa te bucuri din plin de viata. Fii Tare , Mihaita !!! =ROMANIA E ALATURI DE TINE.=

cocomo
cocomo  •  13 Mai 2011, 23:18

Salut Mihai, e greu prin ce treci dar cel mai important este ca o lume intreaga e langa tine, esti un om deosebit si dupa cum te stiu un luptator greu de rapus...avem nevoie de tine si te implor nu ne lasa sa asteptam prea mult. Iti tin pumnii si suntem langa tine,MULTA SANATATE!

blue8607
blue8607  •  13 Mai 2011, 22:47

LUPTA Nesule. Suntem cu totii alaturi de tine.

Vezi toate comentariile (29)
Comentează