INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGUE 1

Metz a condus-o pe Lyon, dar s-a terminat cu un nou coșmar pentru Boloni

Ladislau Boloni a ajuns la 10 meciuri consecutive fără victorie în Franța, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 24 februarie 2024 08:51 / Actualizat sambata, 24 februarie 2024 10:00

Metz, trupa antrenată de Ladislau Boloni (70 de ani), a pierdut meciul cu Lyon, 1-2, în etapa 23 din Ligue 1 și a ajuns la 10 meciuri consecutive fără victorie.

Lui Boloni îi merge din ce în ce mai rău în Franța, acolo unde nu a mai obținut o victorie de la sfârșitul lunii noiembrie 2023, perioadă în care a înregistrat 9 eșecuri și un rezultat de egalitate în campionat.

Alex Ioniță, discurs neașteptat pe aeroport, la plecarea de la Rapid: „Mister ia cele mai bune decizii. Nu în fiecare zi poți să ajungi în China”
RAPID

Trupa lui Boloni a pierdut cu Lyon după ce a condus

Metz a deschis scorul în minutul 13 al partidei cu Lyon, de pe teren propriu, prin Georges Mikautadze (23 de ani), însă nu a reușit să mențină avantajul până la finalul primei reprize.

Oaspeții au egalat în prelungirile primului act, prin Alexandre Lacazette (32 de ani), după un șut puternic din interiorul careului. Lyon a forțat și a înscris golul victoriei în repriza a doua, în minutul 60, prin Said Benrahma (28 de ani).

Este un început de an peste așteptări pentru Lyon, care are patru victorii și un eșec în primele cinci meciuri din 2024, în campionat, acolo unde a reușit să „evadeze” din zona retrogradării.

Metz, echipa lui Boloni, este pe locul 17 în Franța și riscă să coboare pe ultimul loc, în cazul în care Clermont va câștiga pe terenul lui Nice. Urmează duelul cu Nantes, din deplasare, care va avea loc pe 3 martie.

Postul lui Ladislau Boloni nu este în pericol

Tehnicianul nu e în pericol să fie dat afară, chiar dacă și-a prelungit seria neagră diseară în meciul cu Lyon.

L'Equipe scria înainte de meci că președintele lui Metz, Bernard Serin, nu are obiceiul să schimbe antrenorii în timpul stagiunii și nici nu-și permite să-i achite românului banii pentru rezilierea acordului valabil până în 2026.

Românul de 70 de ani beneficiază în continuare de încrederea președintelui clubului loren.

Am jucat foarte mine în ultimele 20 de minute. Nu am ce să le reproșez jucătorilor. Nu ne gândim la retrogradare, vrem să evoluăm, să ne îmbunătățim jocul.

Lyon a suferit mult pentru a câștiga acest meci, cred că am fi meritat un rezultat de egalitate, dar trebuie să acceptăm realitatea, în fotbal nimic nu e imposibil.
-Ladislau Boloni, pentru Prime Sport France

Record doborât în Bundesliga » Bayer Leverkusen, 33 de meciuri la rând fără înfrângere!