INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

VIDEO Nicolae Stanciu, gol decisiv în duelul cu vedetele Mahrez, Kessie și Saint-Maximin » L-a salvat pe Contra în prelungiri

Nicolae Stanciu (30 de ani) a stabilit rezultatul final în duelul Damac - Al Ahli, scor 2-2, din runda cu numărul 13 a primei ligi din Arabia Saudită.

Articol de - Publicat joi, 09 noiembrie 2023 22:33 / Actualizat joi, 09 noiembrie 2023 22:46

Damac, formația pregătită de Cosmin Contra, a obținut un punct nesperat în disputa cu Al Ahli, una dintre echipele care au investit sute de milioane de euro în vară.

Răzvan Lucescu, încă un meci nebun în Conference League » PAOK e sigură de calificare! Un singur detaliu rămas de stabilit
PAOK

Oaspeții au aliniat o formulă de staruri, începând cu portarul Mendy și continuând cu Ibanez, Kessie, Mahrez, Veiga sau Saint-Maximin. Rezultatul de la pauză era în conformitate cu așteptările bookmakerilor și cu valorile de piață ale celor două loturi, scor 0-2.

Nicolae Stanciu, decisiv în Damac - Al Ahli

Contra a făcut 4 schimbări până în minutul 68. Damac a revenit în joc prin golul marcat de Farouk Chafai, o lovitură de cap din 10 metri.

Rezultatul final a fost stabilit de Nicolae Stanciu, în primul minut al prelungirilor. Căpitanul naționalei României a venit lansat și a tras puternic, cu piciorul drept. O execuție plasată perfect, lângă bară, fără șanse pentru Mendy.

Pentru Nicolae Stanciu este al treilea gol în tricoul lui Damac. Mai punctase o dată în campionat și o dată în Cupa Regelui.

Formația antrenată de Cosmin Contra a ajuns la 3 partide consecutive fără eșec și a urcat pentru moment până pe locul 9 în prima ligă saudită.

Clasamentul primei ligi din Arabia Saudită:

Atac la Kylian Mbappe din partea unui campion în Copa Libertadores: „Este un prost. Ar face bine să închidă gura!”