INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  CEHIA

VIDEO Nicolae Stanciu, încă un gol pentru Slavia » Confuzie totală la penalty-l executat de român

Nicolae Stanciu (27 de ani) a marcat din penalty în victoria obținută de Slavia Praga cu Opava, scor 4-0, în etapa cu numărul 24 a primei ligi din Cehia.

Articol de GSP - Publicat duminica, 21 martie 2021 21:25 / Actualizat duminica, 21 martie 2021 23:02

Nicolae Stanciu este cel mai în formă „tricolor”, înaintea debutului în preliminariile Campionatului Mondial din 2022. Mijlocașul celor de la Slavia are o statistică incredibilă în ultima lună. A înscris în 8 goluri în ultimele 6 partide, inclusiv două reușite care au contribuit la calificarea în „sferturile” Europa League.

Nicolae Stanciu, gol în Slavia - Opava

Astăzi, Slavia a obținut o nouă victorie impresionantă, în ciuda eliminării lui Abdallah Sima, din minutul 19. Kuchta a deschis scorul la ultima acțiune a primei reprize, cu o execuție norocoasă. S-a împiedicat la 3 metri de poartă și a împins mingea. Stanciu a contribuit decisiv la reușită. El  a expediat șutul inițial, respins în față de portar.

Internaționalul român a trecut și la finalizare, după o fază buclucașă. În minutul 53, a încercat să execute un penalty, dar s-a oprit chiar în dreptul balonului. Momentul a fost unul confuz, arbitrul dictând repetarea loviturii.Stanciu a tras cu sete, în dreapta portarului. Scorul final a fost stabilit de reușitele lui Holes, minutul 64, și Dorley, minutul 78.

Stanciu a încercat să paseze pentru un coechiper la penalty

Slavia continuă marșul triumfal spre un nou titlu în Cehia. E neînvinsă după 24 de etape și are un golaveraj senzațional, 70 de goluri înscrise și doar 15 încasate.

10 goluriși 4 pase decisive are Stanciu în această ediție de campionat. Golgeter este colegul Kuchta, cu 12 goluri

VIDEO. Gol și contribuție decisivă la altul pentru Stanciu

Mircea Lucescu, cu o mână pe trofeul de campion! Ce s-a întâmplat azi în Ucraina