INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PISA

VIDEO Moruțan, omul meciului pentru Pisa » Prestație stelară în Serie B: „Toate acțiunile periculoase vin de la el”

Olimpiu Moruțan/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 noiembrie 2022 17:34 / Actualizat sambata, 05 noiembrie 2022 19:24

Olimpiu Moruțan (23 de ani) a reușit două goluri pentru Pisa, în victoria cu Cosenza, scor 3-1, în etapa cu numărul 12 din Serie B.

Cu cele două goluri marcate împotriva celor de la Cosenza, Moruțan a ajuns la 3 reușite în 10 etape jucate din Serie B. El are și două pase decisive.

Croitoru, decizie radicală în privința lui Latovlevici » „Probabil va fi ultimul lui meci la FC Argeș”
FC Argeș - Sepsi 0-5

Moruțan, două goluri pentru Pisa

Moruțan a deschis scorul în minutul 12. A driblat elegant un jucător advers și a șutat năpraznic la colțul scurt, fără șanse pentru portarul advers. Pentru Pisa a marcat și Masucci, în minutul 45+5.

Olimpiu a dus scorul la 3-0, cu o altă reușită superbă. După o acțiune pe partea dreaptă a atacului, a trimis cu exteriorul la colțul lung, pe jos. Pentru Cosenza a marcat D'Urso, în minutul 82. Pisa a urcat pe locul 13 în Serie B, cu 14 puncte.

Moruțan, omul meciului Pisa - Cosenza

Moruțan a fost notat cu 8 de italienii de la Tuttomercato.web, cea mai mare notă primită de după meciul Pisa - Cosenza 3-1.

„Este după-amiaza lui. Inspirat. Toate acțiunile periculoase pornesc din picioarele și imaginația lui. Are meritul de a o debloca meciul cu un șut chirurgical cu stângul.

Apoi, înnebunește apărarea adversă cu alte câteva acțiuni personale. În repriza a doua, închide meciul cu un gol de fotbalist: un șut cu stângul în colțul lung”, au notat italienii.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”