INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GERMANIA/ M’GLADBACH - STUTTGART 1-3

Pe val

Articol de - Publicat luni, 18 august 2008 00:00

Golgeterul lui VfB în Europa, Marica a înscris un gol şi în prima etapă de campionat

Ciprian Marica şi-a intrat în mînă. După trei goluri pentru VfB Stuttgart în Intertoto şi în Cupa UEFA, ultimul joi, la 2-1 cu ETO Gyor, ieri a punctat şi în Bundesliga. Titularizat de antrenorul Armin Veh în confruntarea de la Moenchengladbach, cu Borussia (3-1), el a urcat scorul la 2-0, în minutul 26.

Golul? Simak a recuperat un balon lîngă steguleţul de la colţul terenului şi l-a servit prompt pe Marica, aflat chiar la punctul de la 11 metri: şut zdravăn, pe centru, deviat şi de fundaşul Borussiei, Ndjeng. Nici o şansă pentru portarul Heimeroth.

"Tricolorul" putea să-şi mai treacă o reuşită în cont imediat după pauză, însă a reluat "alături", de la numai 5 metri de poartă, mingea întoarsă de colegul de compartiment, Gomez. A fost ultima sa acţiune notabilă, pentru că, la 3-1, antrenorul Armin Veh s-a gîndit la conservarea avantajului şi l-a înlocuit în minutul 75.

75 la sută a fost procentul duelurilor cîştigate de Ciprian Marica în meciul de ieri

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”