INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GENOA - AC MILAN 0-1

REZUMAT VIDEO Radu Drăgușin, printre cei mai buni din Genoa - AC Milan, George Pușcaș, cel mai slab: „Jocul a trecut pe lângă el”

Radu Drăgușin, printre cei mai buni din Genoa - AC Milan (foto: Guliver/Getty Images)

Articol de - Publicat duminica, 08 octombrie 2023 08:44 / Actualizat duminica, 08 octombrie 2023 09:20

Genoa a primit gol în minutul 87, însă Radu Drăgușin a fost din nou imperial în defensivă. Gazzetta Dello Sport i-a dat nota 7. Venit de pe bancă, George Pușcaș a irosit șansa egalării în prelungiri și a primit 5,5.

Radu Drăgușin și George Pușcaș au fost protagoniștii unui meci nebun, sâmbătă seară, pierdut dramatic de Genoa în fața Milanului (0-1).

Drăgușin și Pușcaș, implicați în cel mai nebun meci al sezonului! Cu ambii portari eliminați, Giroud l-a blocat fantastic pe atacantul „tricolor” » Era minutul 104
GENOA - AC MILAN 0-1

Gazzetta dello Sport despre Drăgușin: „Nu-i rău pentru un jucător plătit de Juve cu 40.000 de euro”

Integralist și piesă de bază în centrul defensivei amfitrionilor, Drăgușin s-a numărat printre cei mai buni jucători de pe teren. Gazzetta dello Sport l-a notat cu 7, cel mai mare calificativ de la genovezi.

Totodată, a subliniat: "Excelent la Musah, prezent careu, a ridicat un gard în jurul lui Pulisic «în zona roșie»: bun. Și aproape să înscrie un gol la poarta cealaltă. Pentru un jucător plătit cu 40.000 de euro de Juve, nu-i rău".

Corriere dello Sport : „Drăgușin s-a lipit de Jovic ca un timbru poștal”

Corriere dello Sport, celălalt cotidian de profil important al Italiei, i-a dat internaționalului român 6,5. "S-a lipit de Jovic ca un timbru poștal și l-a făcut să atingă trei mingi în toată prima repriză.

În partea secundă a reușit să-l stopeze pe sprinterul Leao. A fost aproape de a marca cu un șut din afara careului", a notat publicația amintită în caracterizarea pe care i-a făcut-o.

George Pușcaș, criticat pentru ratarea din finalul meciului Genoa - AC Milan 0-1

George Pușcaș a intrat în minutul 90, la scorul de 0-1, și a avut ocazia egalării în bocanc (90+14). Scăpat spre poartă, el a fost blocat de atacantul Giroud (!), care-i luase locul în poartă lui Maignan, eliminat în al 9-lea minut al prelungirilor!

Fără calificativ în Corriere dello Sport, care i-a reținut doar ratarea din final, Pușcaș a fost considerat de Gazzetta dello Sport drept cel mai slab jucător al genovezilor. I-a dat 5,5 și a comentat: "A intrat în prelungiri, dar jocul a trecut pe lângă el. Minge bună în careu pe care i-o suflă Giroud, care nu s-a născut totuși cu mănuși"

REZUMAT VIDEO GENOA - AC MILAN 0-1

De ce Zlatan Ibrahimovic nu e căsătorit, deși e într-o relație de 21 de ani: „O respect și mai mult!”
ZLATAN IBRAHIMOVIC
Drăgușin, foarte bun într-o zi în care Genoa a primit două goluri: „Nicio greșeală! Crește, dă dovadă de personalitate”
UDINESE - GENOA 2-2