INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  SCOȚIA

FOTO. Rangers - Celtic 1-0 » Victorie uriașă pentru echipa lui Ianis Hagi! Ce a făcut românul

Rangers a învins-o pe Celtic, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 a campionatului! +7   FOTO
Rangers a învins-o pe Celtic, scor 1-0, în etapa cu numărul 22 a campionatului!

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 ianuarie 2021 10:29 / Actualizat sambata, 02 ianuarie 2021 16:42

• Ianis Hagi, 22 de ani, a început meciul pe banca de rezerve, dar a fost introdus pe teren la începutul reprizei secunde;
  • Meciul de astăzi a fost al 422-lea duel din „Old Firm”. Rangers are cele mai multe victorii, 164, dar Celtic o are pe cea mai mare: 7-1 în 1957.

Intrarea lui Ianis în actul secund s-a văzut. A dinamizat jocul lui Rangers, clar inferior în prima repriză celui prestat de oaspeți.

Hagi și-a încercat norocul în debutul părții secunde cu un șut în forță din afara careului, balonul trecând puțin pe lângă stâlpul din dreapta al lui Barkas. A fost una dintre cele mai mari oportunități ale lui Rangers de a deschide scorul.

4 goluri și 9 pase decisiveare Ianis la Rangers în acest sezon, în 27 de meciuri

Partida s-a schimbat radical în minutul 62, când Bitton, fundașul stânga de la Celtic, a văzut cartonașul roșu pentru un fault asupra lui Morelos, care ar fi scăpat singur cu portarul lui Celtic dacă n-ar fi fost doborât de israelian.

Rangers a spart gheața în minutul 70. Căpitanul McGregor și-a introdus mingea în propria poartă, după un corner.

Rangers, lider detașat în Scoția

+3 FOTO

După această victorie, Rangers s-a distanțat în fruntea clasamentului la 19 puncte de marea rivală Celtic! „Bhoys” au însă 3 meciuri mai puțin disputate.

FINAL: Rangers - Celtic » 1-0

• A marcat: McGregor 70 - aut.

Rangers - Celtic, echipe de start

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Balogun, Barisic - Davis, Kamara, Aribo - Roofe, Morelos, Kent
Rezerve: McLaughlin, Bassey, Helander, Patterson, Hagi, Zungu, Barker, Defoe, Itten
Antrenor: Steven Gerrard

Celtic: Barkas - Frimpong, Ajer, Bitton, Laxalt - Soro - Christie, Turnbull, McGregor - Griffiths, Edouard
Rezerve: Hazard, Taylor, Duffy, Brown, Ajeti, Rogic, Ntcham, Elyounoussi, Elhamed
Antrenor: Neil Lennon

VIDEO. Dorin Goian, Old Firm sau Derby de România? Ce crede despre Ianis Hagi și transferul la Rangers

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Pierdere importantă pentru Barcelona: Philippe Coutinho va fi operat » Cât ar putea sta pe tușă

Zinedine Zidane, mesaj pentru Florentino Perez: „Trebuie să rezolvi rapid”