INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  NICE

VIDEO Rareș Ilie, fază genială la golul victoriei din Nice - Torino! Pasă decisivă ideală

Rareș Ilie (19 ani) a pasat decisiv la golul unicul gol al meciului amical pe care formația lui l-a câștigat în compania lui Torino.

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 iulie 2022 20:50 / Actualizat sambata, 30 iulie 2022 20:51

Rareș Ilie s-a integrat rapid la Nice. A fost lăudat de antrenorul Lucien Favre pentru prestația din remiza cu AS Roma, scor 1-1, a dat dovadă de dezinvoltură în fața vestiarului, în momentul „botezului”, iar asta a reușit și prima pasă decisivă.

Arsenal o conducea pe Sevilla cu 4-0 în minutul 19! Rezultatul imposibil de anticipat în Emirates Cup
Emirates Cup

Rareș Ilie, decisiv în Nice - Torino

Rareș Ilie a fost introdus în minutul 71 al meciului amical contra lui Torino, la scorul de 0-0. Câteva secvențe mai târziu, în minutul 79, a preluat o minge la marginea careului advers, a combinat în viteză cu Gouri, apoi i-a pus mingea pe tavă olandezului Calvin Stengs.

Fostul rapidist a pasat ideal, la întâlnire, la 4 metri de linia porții.

Sâmbătă, după debutul său la roș-negri, în amicalul de la Albufeira cu AS Roma (1-1), cotidianul Nice Matin a accentuat modul cum a aflat tehnicianul de Ilie: „Favre l-a văzut confirmând tot ce a detectat la el pe videoclipurile de pe „internet în timpul unui an și jumătate departe de teren”.

„În vârstă de 19 ani, românul a reușit două frumoase accelerări pe extremă, testându-și șutul o dată în prima repriză”, a scris jurnalul local, observând că „Ilie a apărut între linii” și „are un control interesant al mingii pentru a se întoarce cu fața la joc”, dar și că „a dispărut din joc 20 de minute și trebuie să-și crească masa musculară”.

FOTO Protestul ratat de camerele TV la Manchester City - Liverpool! Au profitat de Haaland și au afișat mesajul deasupra arenei

Xavi forțează revenirea lui Messi la Barcelona: „Este o idee pe care clubul o are”