INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  GRECIA / XANTHI - PAOK 1-2

Răzvan Lucescu, a 100-a victorie în Grecia: "Statistica joacă un rol, dar noi nu vrem decât titlul și Cupa"

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2019 09:16

Răzvan Lucescu a fost primit cu aplauze la Xanthi, unde a antrenat trei ani: "Cea mai frumoasă atmosferă".

Încă un pas spre titlu, Răzvan! Spre primul lui titlu ca antrenor și spre primul titlu după 34 de ani al lui PAOK. A 23-a victorie în actualul campionat (plus trei egaluri), succesul "centenar" al lui Lucescu printre eleni.

Și ce loc putea fi mai potrivit pentru această performanță decât Xanthi? Aici a sosit tehnicianul în Grecia, în 2014. Și a fost primit cu aplauze. Fanii gazdelor nu au uitat că, datorită lui Răzvan, Xanthi a jucat prima sa finală de Cupă (în 2015, 1-3 cu Olympiakos). "Cea mai frumoasă atmosferă. Am petrecut trei ani minunați la Xanthi".

Antrenorul nu sărbătorește în mod special victoria 100. "Nici nu știam și nici nu mă gândesc prea mult la statistică. Știu prea bine că joacă un rol, dar țintele noastre sunt titlul și Cupa, nu statistica".

Încă două partide câștigate în ultimele patru etape (dacă Olympiakos învinge până la urmă în derbyul cu Panathinaikos, întrerupt în minutul 69, la 1-0) și PAOK e campioană. Va încheia sezonul neînvinsă? "Nu pot spune acum dacă dacă vom cuceri titlul fără înfrângere, dar vreau maximum de la fiecare meci".

lucescu fani

Ca la fiecare meci în deplasare, PAOK are galeria alături. La Xanthi, 205 kilometri de Salonic, au fost și mulți fani cu dizabilități, inclusiv copii. Iar Lucescu le-a mulțumit la sfârșitul partidei, petrecând mai multe minute împreună chiar la marginea terenului (foto). Și antrenorul e alături de ei.

Victorie dedicată patronului

55949884 386223148631539 7702154488160714752 n

În acest început de an, nu doar antrenorul a împlinit o vârstă specială (50 de ani, pe 17 februarie), ci și patronul Ivan Savvidis, 60 de ani pe 27 martie. Duminică, PAOK i-a dedicat lui victoria. În minutul 33, după primul gol, marcat de portughezul Sérgio Oliveira, căpitanul Vieirinha a adus un tricou pe care erau trecute numele și vârsta proprietarului (foto). "Toți jucătorii îl iubesc, la fel cum și el îi iubește pe ei", a spus Răzvan.