INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  ARABIA SAUDITĂ

Rezultat frustrant pentru Răzvan Lucescu la final de an » Le-a cerut socoteală arbitrilor chiar pe gazon

Al Hilal - Al Shabab // foto: Twitter @ Alhilal_EN

Articol de GSP - Publicat joi, 31 decembrie 2020 20:36 / Actualizat joi, 31 decembrie 2020 21:09

Al-Hilal, echipa antrenată de Răzvan Lucescu (51 de ani), a remizat cu Al Shabab, 1-1, în ultimul meci al anului din campionatul Arabiei Saudite.

Cu vedetele Carrillo, Gomis și Giovinco pe teren, Al Hilal nu a reușit să învingă apărarea compactă a oaspeților decât pe final.

Primul gol al meciului a fost reușit de Fabio Martins în minutul 14. Portughezul a înscris superb, bară transversală-gol, cu o execuție în forță de la aproximativ 15 metri de poarta adversă. Oaspeții au ținut de rezultat până aproape de final, deși în minutul 51 au rămas în inferioritate numerică, mijlocașul ofensiv Al Ammar fiind eliminat pentru cumul de cartonașe galbene!

Al Hilal, avans fragil în clasament

Golul izbăvitor a venit în minutul 87. Gomis a trimis cu capul spre poarta adversă, portarul a respins, mingea a ajuns la Saleh Al Shehri, al cărui prim șut a fost blocat. Din fericire pentru fotbalistul arab, mingea a revenit la el, iar din a doua încercare nu a iertat. Al Hilal a forțat pe final, căutând golul victoriei, dar acesta nu a venit.

După fluierul de final, Răzvan Lucescu a mers glonț către jumătatea terenului, unde le-a reproșat arbitrilor felul în care au condus partida. Vizibil nemulțumit, antrenorul român a gesticulat în fața acestora.

Răzvan Lucescu (dreapta, sus)

Egalul cu Al Shabab este al treilea din acest sezon pentru Al Hilal, care a remizat și etapa trecută, 1-1 cu Al Ittihad. Echipa lui Răzvan Lucescu are 24 de puncte după 11 etape, două peste Al Ahli, care are un meci în minus. Echipa la care evoluează Alexandru Mitriță va juca cu Al Taawon în a doua zi a anului 2021.

VIDEO. Răzvan Lucescu s-a săturat de critici: „Ce mă interesează că oamenii gândesc așa despre mine? Ignoranți, nu se informează!”