INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  OFI CRETA - PAOK SALONIC 1-3

Răzvan Lucescu continuă parcusul PERFECT din Grecia » Lecție de pragmatism predată de PAOK Salonic

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 septembrie 2018 16:51

PAOK Salonic, formația lui Răzvan Lucescu și a lui Alin Toșca, s-a impus în deplasarea de la OFI Creta, scor 3-1.

Vicecampioana ediției trecute din Grecia are punctaj maxim după primele 3 etape. Astăzi a avut de trecut cel mai dificil test, dar l-a trecut printr-o lecție de pragmatism: a marcat 3 goluri din 3 șuturi pe spațiul porții adverse. Emmanouil Papasterianos, mijlocaș cu 15 partide în Liga 1, pentru Chiajna, a deschis scorul în minutul 21. Olandezul Diego Biseswar, în minutul 37, și brazilianul Leo Matos, în prelungiri, au întors soarta partidei până la pauză.

Repriza secundă a fost controlată autoritar de echipa lui Răzvan Lucescu. Leo Jaba, vârful brazilian de 20 de ani, a stabilit scorul final în minutul 53. Alin Toșca a fost rezervă la oaspeți.

POAK a început sezonul cu un deficit de 2 puncte, urmare a incidentelor din derby-ul cu AEK din ediția precedentă. Formația lui Răzvan Lucescu este lider momentan. AEK Atena, Olympiakos și Aris, formațiile cu punctaj maxim în primele două runde, încă nu și-au jucat partidele.

• PAOK debutează joi în Europa League, contra lui Chelsea Londra. Partida e liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TV Telekom Sport, TV Digi Sport și Look Sport.

OFI Creta - PAOK Salonic 1-3
Au marcat: Papasterianos '21 / Bisewar '37, Matos '45+4, Jaba 53

text Desfășurarea TEXT și clasamentul actualizat

Echipa de start a lui PAOK Salonic: Paschalakis - Matos, Crespo, Varela, Vieirinha - Canas, Mauricio, El Kaddouri - Jaba, Bisewar, Karelis