INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  PAOK

Răzvan Lucescu a făcut iureș după derby-ul cu Panathinaikos: „O rușine! Deja e prea mult! Nu suntem proști”

Articol de - Publicat luni, 02 octombrie 2023 07:03 / Actualizat luni, 02 octombrie 2023 10:25

Răzvan Lucescu, antrenorul lui PAOK, a fost extrem de nervos după derby-ul cu Panathinaikos, scor 2-2.

PAOK a condus cu 1-0 și 2-1, însă a fost egalată la ultima fază a meciului, în prelungiri, iar Lucescu a criticat în termeni extrem de duri arbitrajul, la finalul partidei. Antrenorul român consideră că „centralul” portughez Tiago Martins i-a lăsat pe cei de la Panathinaikos să marcheze golul doi după finalul minutelor de prelungiri arătate de la margine.

Scene comice la Cluj » Antrenorii lui FCU Craiova se plângeau simultan în direct: „Totul parcă a fost împotriva noastră!”
CFR CLUJ - FCU CRAIOVA 2-0

Răzvan Lucescu, furios pe arbitraj: „O rușine! Deja e prea mult! Nu suntem proști”

„Este o rușine! Fotbalul ar trebui jucat cu fair-play, nu ar trebui să primească nimeni ajutor. Panathinaikos a fost ajutată de arbitru. Golul de 2-2 a venit după finalul minutelor de prelungire acordate. Nu este o competiție corectă. Mai bine se decide cine câștigă titulul dinainte să înceapă campionatul. Este exagerat ce se întâmplă.

Nu suntem proști. Asta nu e competiția pe care ne-o dorim, dar noi nu putem controla situația. Sunt echipe care știu că vor fi ajutate și pot să acționeze altfel în teren, știu că vor primi ajutor de la arbitru. Este deja prea mult. Panathinaikos a presat bine în prima repriză, este o echipă bună, nu are nevoie să fie ajutată de arbitru.

Noi suntem tratați altfel față de celelalte echipe. Cu Aris, de exemplu, trebuia ca adversarul să rămână în 10 oameni, dar arbitrul nu a vrut să acorde al doilea cartonaș galben. Fazele în care suntem implicați sunt analizate 3-4 minute la VAR.

Dacă aceleași faze s-ar petrece în meciurile lui Panathinaikos sau AEK, nu ar dura atât. Rezultatul nu a fost corect”, a declarat Lucescu, potrivit Sportal.gr.

După remiza cu Panathinaikos, PAOK a ajuns la 14 puncte în 7 etape și ocupă locul doi, sub Olympiacos, care are 19 puncte.

La fel ca Mourinho

Răzvan Lucescu, gest ca Jose Mourinho

Pe teren, imediat după fluierul de final, Lucescu Jr. a făcut un gest inspirat de la Jose Mourinho. A ținut mâinile încrucișate ca și cum ar fi fost legat cu cătușe, în semn de protest la deciziile arbitrului Tiago Martins.

Mourinho a făcut celebru acest gest în 2010, după un meci al lui Inter cu Sampdoria, dar și anul trecut, pe rețelele de socializare, când antrenorul Romei era nemulțumit de deciziile de arbitraj la meciurile echipei lui.

Drăgușin, foarte bun într-o zi în care Genoa a primit două goluri: „Nicio greșeală! Crește, dă dovadă de personalitate”
UDINESE - GENOA 2-2
„Vicleanul” Dennis Man menține Parma pe primul loc cu un gol de 3 puncte: „Finalizare încântătoare”