INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  STRANIERI

Răzvan Marin, în sfârșit titular în Serie A, după 41 de minute într-o lună! Ce scriu italienii despre cum a jucat

Răzvan Marin, șutând la poarta lui Torino Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 17:50 / Actualizat duminica, 17 decembrie 2023 18:42

Răzvan Marin a jucat pentru întâia oară din primul minut la Empoli (0-1 cu Torino) în ultima lună, după patru meciuri în care a fost numai rezervă, intrând doar de două ori pe teren, 14 și 27 de minute. Sâmbătă, a rezistat o oră în joc.

După o lună în care selecționerul nu a primit deloc vești bune dinspre Empoli și Răzvan Marin, Edward Iordănescu l-a văzut jucând ca titular pe „tricolor" în Serie A în acest weekend.

Răzvan Marin, patru partide de suferință, pe banca de rezerve

În precedentele patru etape, antrenorul toscanilor, Aurelio Andreazzoli, a început mereu cu mijlocașul în vârstă de 27 de ani pe bancă. La 1-0 cu Napoli (12 noiembrie) și 3-4 cu Sassuolo (26 noiembrie), Marin nu a intrat niciun minut. Două partide la rând doar rezervă, fără să intre pe teren.

Debut la Milan, debut în Serie A la 18 ani și gol după 18 minute! Părinții plângeau de fericire!
ITALIA

În ultimele două runde, la 1-1 cu Genoa și Lecce, pe 2 și 11 decembrie, a fost folosit totuși, 14 minute în prima, 27 în a doua. În total, nici măcar o repriză întreagă (41 de minute) în patru întâlniri.

Gazzetta dello Sport despre Răzvan Marin: „Dinamic în centru"

Sâmbătă, la 0-1 cu Torino, Răzvan a fost în sfârșit titularizat de Andreazzoli. După puțin mai mult de o oră, antrenorul l-a înlocuit cu atacantul Mattia Destro.

Gazzetta dello Sport i-a dat notă mică, doar 5,5, însă comentariul a scos la lumină și lucrurile pozitive. „Dinamic în centru, trebuia mai ales să-l țină la distanță pe Ilic. În repriza secundă, a încercat să construiască acțiunile din zona de control, dar nu a reușit prea mult și a ieșit după 61 de minute".

Site-ul Tuttomercatoweb i-a oferit 6, cel mai ridicat calificativ al mijlocului lui Empoli: „A jucat cel mai bine în linia mediană a echipei sale, chiar și privind finalizările la poartă".

În schimb, Calciomercato nu i-a apreciat evoluția: „A încercat să ajute Empoli. Totuși, nu a fost seara lui". Numai 5,5, precum Corriere dello Sport.

Răzvan Marin are o medie de 61,5 minute pe meci pe teren. Zero reușite

În acest sezon, Marin a jucat în 14 partide (13 de Serie A și una în Cupa Italiei), un total de 861 de minute și o medie de 61,5 minute pe meci. Fără nicio performanță însă. Zero goluri, zero pase decisive.

Echipa nu e într-o poziție prea bună. Locul 18, chiar sub linia retrogradării.

Amenințarea Super Ligii Europei e tot mai aproape. Suma uriașă pe care Real și Barcelona o vor primi dacă proiectul prinde viață! + 60 de cluburi participă la Super Ligă!