INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  FC PORTO - BENFICA 0-2

Săpunaru, lăudat de presă după meciul cu Benfica: "A fost cel mai energic din apărare"

Articol de GSP - Publicat joi, 03 februarie 2011 00:00 / Actualizat joi, 03 februarie 2011 13:07

Fundaşul Cristian Săpunaru a fost unul din cei mai apreciaţi jucători ai echipei sale la finalul meciului pierdut cu scorul de 2-0 în faţa rivalei Benfica Lisabona. Fostul jucător al Rapidului a provocat eliminarea lui Fabio Coentrao şi a fost lăudat de presa lusitană pentru numeroasele intervenţii în apărare, dar şi pentru aportul său ofensiv.

"Învins de Coentrao la al doilea gol, a fost cel mai energic din apărare şi a provocat eliminarea jucătorului de la Benfica", notează jurnalul portughez.

Mais Futebol apreciază tentativele lui Săpunaru de a înainta pentru a ajuta ofensiva echipei din Porto. "A ajuns de mai multe ori în jumătatea de teren a echipei adverse, de pe partea dreaptă, încercând să profite de loviturile sale bune cu capul. În van", menţionează sursa citată, care notează şi că românul a avut în pauza meciului o reacţie nervoasă la adresa rezervei de la Benfica, Nuno Gomes, însă gestul său a trecut neobservat.

Formaţia FC Porto, cu fundaşul Cristian Săpunaru integralist, a fost învinsă, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, de echipa Benfica Lisabona, în prima manşă a semifinalelor Cupei Portugaliei. Golurile au fost marcate de Fabio Coentrao '6 şi Javi Garcia '26.

Benfica a rămas în inferioritate numerică, în minutul 59, când a fost eliminat Coentrao, după ce a primit al doilea cartonaş galben pentru un fault asupra lui Săpunaru. Meciul retur va avea loc în data de 20 aprilie, la Lisabona.

sursa: Mediafax