INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  JIANGSU - BINH DUONG 3-0

Și acum, finala grupei! Echipa lui Dan Petrescu s-a impus cu Binh Duong și urmează meciul decisiv pentru calificare

Petrescu are deja un trofeu câștigat cu Jiangsu: Cupa Chinei

Articol de - Publicat joi, 21 aprilie 2016 00:00

Jiangsu va juca în ultima etapă împotriva liderului Jeonbuk Motors. Meci hotărâtor pentru calificare.

Opt minute. Primele. Atât i-au trebuit lui Jiangsu Suning ca să rezolve ieri meciul din grupele Ligii Campionilor Asiei cu Binh Duong (3-0).

Echipa pregătită de Dan Petrescu a deschis scorul relativ repede (6), prin Wu Xi, și l-a dublat două minute mai târziu, grație golului înscris de brazilianul Jo.

Dar nu s-a terminat așa fiindcă pe final, gazdele au mai punctat o dată: Ji Xiang, 3-0 (81). Scor în urma căruia Jiangsu a urcat pe locul 2 în grupă, calificant, cu 8 puncte.

Decisivă va fi însă ultima etapă, programată pe 4 mai. Dan Petrescu va juca "afară", împotriva liderului Jeonbuk Motors (9 puncte), iar a treia clasată, FC Tokyo (7 puncte), o va întâlni tot în deplasare pe Binh Duong.

2victorii, două remize și un eșec are Jiangsu pînă acum în grupa E a Ligii Campionilor Asiei

1e locul pe care-l ocupă Jiangsu în campionatul Chinei, cu 13 puncte după 5 etape