INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  KARVINA - SPARTA PRAGA 1-3

Stanciu le-a cerut scuze colegilor de la Sparta: "Greșeala mea ne-a costat" » Ce a făcut pentru un coleg

Articol de - Publicat duminica, 11 noiembrie 2018 12:52

Sparta Praga, s-a impus pe terenul celor de la Karviná, 3-1, după o prestație excelentă a lui Nicolae Stanciu, care a purtat banderola de căpitan.

Sparta n-a avut un meci ușor la Karviná, penultima clasată. La pauză, era 1-0 pentru gazde, după o mare eroare a lui Nicolae Stanciu. Căpitanul Spartei, aflat lângă tușă, a vrut să-i trimită mingea direct lui Niță, dar pasa n-a avut tărie. Un adversar a recuperat și a fost faultat în careu de portar. Penalty transformat. "Am început bine. Greșeala mea ne-a costat însă un gol", a recunoscut "tricolorul", dezvăluind: "Le-am cerut scuze coechipierilor".

Primul gol după 49 de zile

S-a revanșat. La 1-1, a șutat foarte bine cu stângul, în diagonală, de la 20 de metri. Primul gol al lui Stanciu după 49 de zile! Putea reuși "dubla" (mai avea una, la 4-1 cu Liberec), dacă ar fi transformat penaltyul din minutul 86.

"Eu ar fi trebuit să bat lovitura de pedeapsă". Voia să-și aranjeze mingea la 11 metri. "Atunci, Plavšici m-a rugat să-l las pe el să execute. Am acceptat, știam că nu marcase până acum".

A fost un gest frumos. Căpitanul, 25 de ani, i-a oferit sârbului de 22 de ani șansa primului gol din acest campionat. "E foarte bine pentru încrederea lui. Iar eu nu caut să fiu bun la statistici individuale, vreau să câștige echipa".

4 goluri și 7 assisturi are Stanciu în 14 meciuri jucate cu Sparta în acest campionat

Assist Vătăjelu

Fără Chipciu, suspendat, Sparta tot a avut trei români titulari. În afara lui Stanciu, integralist, la fel ca Niță, Vătăjelu s-a remarcat sâmbătă. A centrat la golul de 1-1 și a provocat chiar înaintea pauzei eliminarea lui Budínský, unul dintre cei mai buni adversari. Fundașul stânga a fost înlocuit în minutul 56.