INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  AJACCIO

Ştefan Popescu va juca la Ajaccio: "Mentorul său Adrian Mutu îl aşteaptă la antrenamente"

Articol de GSP - Publicat marti, 25 iunie 2013 00:00 / Actualizat marti, 25 iunie 2013 11:43

Olympique Marseille se desparte de Ştefan Popescu, 20 de ani, fiind nevoită să-l cedeze celor de la Ajaccio, conform unei înţelegeri cu formaţia la care evoluează Adrian Mutu, informează lephoceen.fr.

Tînărul fundaş stînga a fost în probe în septembrie la formaţia corsicană şi a reuşit să-l impresioneze pe antrenorul de atunci al echipei, Alex Dupont, care a cerut legitimarea lui. Însă Popescu nu putea fi legitimat decît ca jucător amator, din cauza vîrstei sale (19 ani atunci). Astfel, pe baza bunelor relaţii dintre Olympique şi Ajaccio, jucătorul a fost transferat pentru echipa de rezerve a clubului din Marsilia, de unde corsicanii urmau să îl recupereze la finalul campionatului.

"Îl aşteaptă mentorul Mutu"
"El a ajuns la OM în secret, la finalul lunii septembrie, şi a fost privit cu scepticism de suporteri. În cele din urmă, Ştefan Popescu a convins lumea în CFA2 (n.r. - liga a cincea franceză), plecarea lui aducînd chiar o undă de regret celor de la "Commanderie" (n.r. - academia clubului OM), cărora le-ar fi plăcut să-l vadă pe tînărul român în vîrstă de 20 de ani cum îşi continuă ucenicia sub soarele Marsiliei. Dar, cum era prevăzut, fundaşul stînga va merge în Corsica, la Ajaccio, unde mentorul său Adrian Mutu îl aşteaptă la reluarea antrenamentelor", a scris sursa citată.

"Am avut şansa de a juca la un mare club ca OM şi aş vrea să le mulţumesc tuturor. Sper să regăsesc pe teren o parte dintre jucătorii alături de care am evoluat. Aceasta a fost o bună experienţă pentru mine, dar sînt dezamăgit încă, pentru că am ratat promovarea în CFA", a declarat Popescu.

Preşedintele clubului Ajaccio, Alain Orsoni, a afirmat că gruparea sa va plăti celor de la OM cheltuielile efectuate pentru jucătorul român. "În momentul în care îl vom recupera pe jucător, vom plăti cheltuielile celor de la OM, care sînt foarte mici. Apoi jucătorul poate evolua pentru noi", a spus Orsoni.

Ştefan Popescu, născut la Iaşi şi format la şcoala de fotbal a lui Gheorghe Popescu, a mai evoluat în Italia la AS Roma. În ianuarie 2012, Popescu a înscris un gol pentru Cesena în Cupa Italiei, în meciul pierdut, cu 1-2, în faţa echipei Napoli.

Sursă: Mediafax

Citește și:
AEK Atena - Universitatea Craiova, pentru calificarea în primăvara Conference » Grecii reduc din diferență
Conference League
AEK Atena - Universitatea Craiova, pentru calificarea în primăvara Conference » Grecii reduc din diferență
„George Pușcaș, la un pas de Dinamo” » Expertul italian în mercato a făcut anunțul de ultimă oră!
Superliga
„George Pușcaș, la un pas de Dinamo” » Expertul italian în mercato a făcut anunțul de ultimă oră!
Superliga a „votat” la foc automat planul revoluționar al lui Gino Iorgulescu. Concluzia e CLARĂ
Superliga
Superliga a „votat” la foc automat planul revoluționar al lui Gino Iorgulescu. Concluzia e CLARĂ
Guvernul american, responsabil pentru cel mai grav accident aviatic din ultimele două decenii » Mai mulți patinatori de elită și-au pierdut viața
Altele
Guvernul american, responsabil pentru cel mai grav accident aviatic din ultimele două decenii » Mai mulți patinatori de elită și-au pierdut viața
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA
Profit.ro
ANUNȚ Nu toate trotinetele electrice și biciclete electrice trebuie asigurate obligatoriu RCA
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

„Fotbalistul Anului”, Andrei Rațiu, interviu de gală la Madrid: „Nu sunt arogant. Sunt doar timid” + „Vini jr. cel mai incomod? Nu! El e mult mai electrizant!”

„Trebuie obsesie, dar și liniște” » David Popovici e „Sportivul Anului” și vorbește într-un interviu-eveniment despre o mare provocare: „N-am trecut niciodată prin așa ceva”


Comentarii (1)
dreamer123
dreamer123  •  26 Iunie 2013, 00:27

bafta ! sa nu il copiezi intru totul pe mentorul tau :))))))

Vezi toate comentariile (1)
Comentează