INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  LIGUE 1

TOULOUSE - LYON 2-3 // VIDEO Lopes, portarul care îl ține rezervă pe Tătărușanu, a greșit din nou! Depay i-a salvat pe oaspeți

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 noiembrie 2019 22:42

Lyon a câștigat meciul cu Toulouse, scor 3-2, în etapa cu numărul 12 din Ligue 1. Ciprian Tătărușanu (33 de ani) a fost și de data aceasta rezerva lui Anthony Lopes (29 de ani).

Lopes nu a avut ce face la golul de 1-0 al lui Toulouse, marcat de Yaya Sanogo din 6 metri, în minutul 15. Depay a egalat pentru oaspeți în minutul 26 și a stabilit scorul primei reprize.

În minutul 57, Lopes a ieșit hazardat pe o centrare previzibilă trimisă de Issiaga Sylla. Încurcat de același Sanogo, omul care îl ține rezervă pe Tătărușanu și-a trimis mingea în propria poartă. Moussa Dembele a egalat din nou în minutul 67. Rezultatul final a fost stabilit la ultima fază de olandezul Memphis Depay cu o acțiune personală superbă.

Nu e prima gafă

Lopes este la a doua gafa în ultima lună. În meciul cu Benfica din grupele Ligii Campionilor, portarul oaspeților a prins o minge la marginea careului de 16 metri și a încercat să declanșeze un contraatac. Aruncarea nu a fost una precisă, a fost interceptată de Pizzi, care a trimis de la aproximativ 35 de metri în poarta goală. Lyon a pierdut 1-2!

Tătărușanu nu mai acceptă statutul de rezervă!

Portarul „tricolorilor”, Ciprian Tătărușanu, 33 de ani, l-a însărcinat pe agentul său, Pietro Chiodi, să vină cu propuneri de transfer definitiv în mercato de iarnă.

În momentul de față, pentru Tătărușanu ar exista deja discuții în Franța și Italia, goalkeeperul preferând o revenire în Serie A, unde s-a simțit bine la Fiorentina. "Contacte au existat în primul rând cu Sampdoria, dar, după schimbarea lui Di Francesco cu Ranieri, la mijlocul lui octombrie, discuțiile s-au împotmolit, fiindcă planul fusese făcut cu fostul antrenor", explică surse GSP.

Vezi și:

NIMES - RENNES // Meciul adversarei celor de la CFR Cluj din Europa League a fost amânat » Ce a decis arbitrul: „Integritatea jucătorilor era pusă în pericol”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!