Redacția GSP și echipa de investigații te invită să sprijini jurnalismul apăsând butonul DA!

Publicitatea pe net este vitală ca să putem produce în continuare investigațiile, știrile despre sport și faptele pe care le regăsești zilnic aici. Așa că avem nevoie de acceptul tău ca să-ți oferim, în continuare, jurnalism independent, în timp real și verificat.

DA, AM ÎNȚELES

STRANIERI    •   GRECIA

UPDATE/VIDEO + FOTO Din nou haos în Grecia: golul anulat lui Varela a oprit PAOK - AEK Atena în prelungiri! Imagini ȘOCANTE: patronul lui PAOK a intrat pe teren înarmat cu un pistol!

Articol de — Theodor Jumătate Duminica, 11 Martie

PAOK Salonic - AEK Atena, meciul care putea schimba liderul în Grecia, a fost întrerupt în minutul 90, la scorul 0-0, după un scandal izbucnit în urma golului anulat lui Varela. În acest moment, meciul e suspendat.

23:30

Informații de ultimă oră din Grecia: arbitrul ar vrea să reia meciul în această seară, dar cei de la AEK Atena refuză să mai intre pe teren.

Acest sfârșit de campionat e o nebunie absolută în Grecia. La două săptămâni după ce PAOK - Olympiakos a fost suspendat chiar înainte să înceapă, "șocul" decisiv pentru titlu, PAOK - AEK, s-a întrerupt în această aseară în ultimul minut.

Extrem de nervoși

Pentru a fi în cea mai bună poziție, scăpând spre primul titlul după 33 de ani, PAOK avea nevoie de o victorie în această aseară, în fața principalei rivale. Ar fi fost din nou lider, cu un punct avans.

De la început, a fost tensiune. Atacat cu un tackling agresiv aproape de tușă, Léo Matos, fundașul dreapta al lui Luce, i-a răspuns adversarului, călcându-l cu crampoanele pe abdomen. Ambii s-au prăbușit pe gazon. Matos a primit cartonaș galben, enervându-l pe Răzvan, care a sărit ca ars. S-a liniștit însă repede.
Așa s-a jucat pe "Toumba". Foarte nervos, mai ales PAOK. Ambele echipe au avut câteva ocazii bune de gol, dar niciuna nu s-a desprins.

Mauricio, în ofsaid

În final, nebunia a aprins Salonicul. În minutul 90, Varela a înscris la un corner. PAOK a înnebunit de fericire. Inițial, arbitrul Kominis a validat golul. Apoi, la protestele oaspeților, s-a dus la margine, pentru a discuta cu asistentul. Mauricio, mijlocașul gazdelor, era în ofsaid când Varela a lovit mingea. Nu a atins-o, însă a părut că vrea să o trimită în plasă. A influențat sau nu faza?

paokgkol 5

Lubos Michel a sărit la "central", Savvidis a intrat înarmat!

După șapte minute, "centralul" și tușierul nu se hotărâseră. Totuși, voiau să anuleze golul. Lubos Michel, fostul arbitru slovac, actualul director sportiv al lui PAOK, a pătruns pe gazon, împingându-l pe Kominis și cerându-i să suspende meciul.

În urma lui, venea tunând patronul Ivan Savvidis, păzit de doi bodyguarzi. A vrut să sară la "central". Jucătorii au încercat să-l calmeze. Mai ales Varela.
Savvidis, care avea un pistol la brâu, le-a făcut semn alb-negrilor să plece la vestiare. S-a războit și cu oficialii lui AEK. Și el, și Răzvan, și fotbaliștii s-au retras la cabine. Cu meciul suspendat.

LIVE » PAOK Salonic - AEK Atena 0-0