INTERNATIONAL  »  STRANIERI  »  INTER - SIENA 4-3

Vezi rezumatul unui meci nebun, Inter - Siena 4-3! Sneijder i-a dedicat primul gol lui Chivu! "Întoarce-te repede, Cris!"

Cristi Chivu, Chivu, Inter

Articol de - Publicat duminica, 10 ianuarie 2010 00:00

Căpitanul echipei Internazionale Milano, Javier Zanetti, i-a dedicat victoria din meciul de sâmbătă, cu Siena, scor 4-3, internaţionalului român Cristian Chivu, care a fost operat la cap în urma unei accidentări suferite în etapa a XVIII-a a campionatului Italiei.

"Sunt fericit că am învins şi îl felicit pe Samuel, care ne-a dăruit victoria in extremis. Cu toţii îi dedicăm această victorie lui Cristian Chivu. Îl aşteptăm, ne lipseşte", a spus Zanetti, informează site-ul oficial al clubului din Milano.

Potrivit cotidianului La Stampa, Wesley Sneijder şi Dejan Stankovici şi-au manifestat susţinerea faţă de Chivu printr-un mesaj scris pe tricou, pe care l-au arătat după ce olandezul a înscris un gol: "Torna presto Cris" (Revino rapid Cris).

Formaţia Internazionale Milano a câştigat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 4-3, meciul susţinut în compania echipei Siena, în etapa a XIX-a a campionatului Italiei.

Fundaşul Cristian Chivu s-a accidentat la cap în meciul cu formaţia Chievo, disputat miercuri, la un duel cu fotbalistul Sergio Pellissier. Internaţionalul român a fost scos de pe teren pe targă şi a fost înlocuit de Marco Materazzi, românul fiind transportat cu ambulanţa la spitalul din Verona. El a fost supus unei intervenţii chirurgicale reuşite, ce a durat aproximativ două ore, pentru îndepărtarea unui hematom şi pentru refacerea unei fracturi din zona parietală dreaptă.

Sursa Mediafax

Zanetti după 4-3 cu Siena: "Îi dedicăm cu toţii victoria lui Cristian Chivu"

Meci nebun pe "Giuseppe Meaza" ieri seară. Internazionale Milano a învins cu scorul de 4-3 pe codaşa din Serie A, Siena, într-unul dintre cele mai frumoase meciuri ale sezonului.

Fără Cristi Chivu, abia operat după accidentarea suferită în meciul cu Chievo, dar cu Denis Alibec pe bancă, Interul a început slab partida cu Siena. Omul care oprit Steaua din drumul spre finala Cupei UEFA, Massimo Maccarone, a deschis scorul cu un şut fabulos de la peste 25 de metri în minutul 19.
Vezi rezumatul meciului Inter - Siena 4-3  (video)

PENTRU CHIVU
Bucuria echipei lui Paul Codrea nu a durat mult, Diego Milito egalînd cinci minute mai tîrziu. Minutul 35 a adus şi golul de 2-1 pentru Inter, iar lucrurile reintrau în normalitate. Sneijder a transformat impecabil o lovitură liberă şi a scos la iveală un tricou cu mesajul: "Întoarce-te repede, Cris!", pentru Cristi Chivu, coleg cu olandezul şi la Ajax.

Ekdal a egalat după doar 30 de secunde, profitînd de o serie de gafe din apărarea interistă. Acelaşi Maccarone a ieşit la rampă în minutul 64 cu o nouă execuţie de excepţie. Cînd totul părea pierdut, Sneijder a scos o nouă bijuterie, egalînd în minutul 88, iar Samuel a dat lovitura în prelungiri, marcînd golul victoriei.

Alibec a rămas pe bancă pînă la sfîrşitul meciul, în timp ce Paul Codrea a evoluat toate cele 90 de minute pentru Siena. Bogdan Lobonţ a evoluat şi el în cealaltă partidă a zilei pentru AS Roma, bifînd 79 de minute în faţa lui Chievo, intrînd pe teren după ce Doni fusese eliminat.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”